Zlatá éra hoboje. Vilém Veverka natočil zelenkovské album s hráči Berlínské filharmonie

Hobojista Vilém Veverka vydal album nahrané s mezinárodním souborem Ensemble Berlin Prag, který tvoří hráči Berlínské filharmonie. Nahrávku, která obsahuje šest sonát pro dva hoboje, fagot a basso continuo významného barokního skladatele Jana Dismase Zelenky, představí a pokřtí na koncertu 7. března na pražské Novoměstské radnici. Ještě předtím zahraje 31. ledna a 1. února ve Smetanově síni Obecního domu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.

„Spolu s dirigentem Tomášem Netopilem a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK provedeme ve světové premiéře ‚Koncert pro hoboj a orchestr‘, který mně byl dedikován jeho autorem Jiřím Gemrotem,“ řekl dnes Vilém Veverka.

Vilém Veverka (zdroj archiv MHF Lípa Musica)

Nahrávka Zelenkových děl vznikla z iniciativy Viléma Veverky, který se na ní podílel i jako producent, a ve spolupráci se specialistou na historicky poučenou interpretaci barokní hudby Reinhardem Goebelem. Mezi spoluhráči Ensemble Berlin Prag je i Veverkův učitel, člen Berlínské filharmonie Dominik Wollenweber. S ním i další členkou souboru, přední německou cembalistkou Barbarou Marií Willi, Vilém Veverka už před třemi lety natočil album se skladbami tří velkých jmen pozdního baroka Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha a Georga Philippa Telemanna.

„S barokem je spjatá zlatá éra hoboje, kdy byl vedle houslí nejfrekventovanějším sólovým nástrojem. Určitá renesance hoboje jako sólového nástroje pak přišla až po roce 1945,“ uvedl Vilém Veverka.

Producentská role Viléma Veverky na nové nahrávce spočívala například v koordinaci zúčastněných hudebníků, zajištění zkoušek, nahrávacího studia i propagaci. „Třeba budu takhle participovat i na dalších projektech,“ podotkl.

Soubor Ensemble Berlin Prag nepovažuje Vilém Veverka za jednorázový projekt. „Máme za sebou loňské koncerty v rámci festivalů, jako jsou Pražské jaro, Moravský podzim, Smetanova Litomyšl nebo Janáčkův máj, i účast v cyklu Berlínské filharmonie. A koncertovat chceme ještě více,“ řekl Vilém Veverka.

Přední český hobojista, který zanedlouho oslaví čtyřicátiny, začínal jako šestiletý hrou na zobcovou flétnu. Poté hrál na klavír a s hobojem se setkat ve svých dvanácti. Jeho učitelem byl František Xaver Thuri. Loni Vilém Veverka natočil s harfenistkou Kateřinou Englichovou album s názvem Impressions, které představili na sérii koncertů po celé České republice.

Je známý také jako turista, který umělecky fotografuje hory. Letos na jaře se chystá na Island. „Myslím, že si mohu nyní dovolit si trochu vydechnout, což znamená, že se budu věnovat svým dalším aktivitám, což jsou pro mě hory a fotografie,“ dodal Vilém Veverka.

Mohlo by vás zajímat