Zpěváci vylepšili zpackanou Normu v Met

  1. 1
  2. 2

Bez ohledu na podobné frustrace, plynoucí z pojetí pana McVicara, se scénu za scénou postupně odhalovala velkolepost celé opery. Ve druhém jednání se Norma, napůl šílená zoufalstvím, blíží ke spícím synům, které hodlá raději zabít, než by nechala Pollioneho, aby je odvezl do Říma. Paní Radvanovsky zazpívala tyto srdcervoucí pasáže s rozechvělým smutkem v hlase.

Dlouhá, komplikovaná scéna, během níž se Normě s Adalgisou podaří překonat krizi a objevit vzájemné sesterské a přátelské city, byla vrcholem večera, a tak to má být. Paní Radvanovsky a paní DiDonato ze sebe vydaly to nejlepší, ať už v dlouhých bězích nebo radostně provedených vzestupných stupnicových pasážích v perfektně sezpívaných terciích.

Dirigent Carlo Rizzi řídil představení energicky. Když Norma odhodlaná k pomstě vyzývá své bojovníky ke vzpouře, sbor pod vedením pana Rizziho běsní a volá po krvi. Pan McVicar přidal divoce vyhlížející postavy s planoucími pochodněmi, aby účinek ještě znásobil.

Chtěl snad pan McVicar těmito těžkopádnými momenty kompenzovat nedostatek smysluplného konceptu, z něhož by mohl vycházet? Dosud mi z paměti nevymizela inscenace ze Salzburského festivalu v roce 2015, s Cecilií Bartoli v hlavní roli a s dějem posunutým do Francie za druhé světové války – druidové tu vystupovali jako členové francouzského hnutí odporu, což byla výstižná reflexe tématu této opery, tedy střetu kultur.

Během nadšeného potlesku v Met reflektory ozářily scénu a já jsem konečně viděl, jak všichni skutečně vypadají. Vím, že se Norma odehrává v lese za svitu měsíce. Musel to ale režisér brát tak doslova?

 

Vincenzo Bellini:
Norma
Dirigent: Carlo Rizzi
Režie: David McVicar
Scéna: Robert Jones
Kostýmy: Moritz Junge
Světla: Paule Constable
Film: Leah Constabler
The Metropolitan Opera Orechestra and Chorus
Premiéra 25. září 2017 The Metropolitan Opera New York
(Met: Live in HD 7. 10. 2017)

Norma – Sondra Radvanovsky
Pollione – Joseph Calleja
Adalgisa – Joyce DiDonato
Oroveso – Matthew Rose
Clotilde – Michelle Bradley
Flavio – Adam Diegel
Children – Christopher Reynolds, John Reynolds

www.metopera.org

Přeložila Kateřina Bodnárová

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Bellini: Norma (Met New York 2017)

[Celkem: 24    Průměr: 4/5]

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zdenek

Myslím, že zpackanější Normy než v Národním divadle, kdy se děj odehrával v bunkru a po scéně běhal sbor v kožených bundách, kalhotách a s pistolí v ruce, už ani nemůže být. O pěveckém podání ani nemluvě.

BozenaS

Zaplaťpámbu za takovou “zpackanou” Normu, pane Tommasini. Vynikla Belliniho hudba a úžasné hlasy, nikoli – jak je často k vidění – režijní zhůvěřilosti.