Zůstanou České filharmonii a Pražskému filharmonickému sboru současná vedení? Ministerstvo uzavírá výběrová řízení

V sobotu odpoledne na ministerstvu kultury uzavřou přihlášky do výběrových řízení na obsazení funkcí generálního ředitele České filharmonie a ředitele Pražského filharmonického sboru. Mezi požadované předpoklady na šéfy těchto příspěvkových organizací ministerstva kultury patří mimo jiné znalosti zvláště v oblasti klasické hudby, kultury obecně a veřejné správy a minimálně tříletá praxe. Počet uchazečů ministerstvo do uzávěrky výběrových řízení nezveřejní, uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Rudolfinum (foto archiv)
Rudolfinum (foto archiv)

Podle dostupných informací se do výběrového řízení přihlásil jak současný generální ředitel České filharmonie David Mareček, tak i nynější ředitelka Pražského filharmonického sboru Eva Sedláková.

David Mareček na místo šéfa České filharmonie nastoupil 1. února 2011 se jmenovacím dekretem na šest let s možností prodloužení smlouvy nebo nového výběrového řízení.

David Mareček (foto ČF/archiv)
David Mareček (foto ČF/archiv)

David Mareček přišel k orchestru, jehož členové měli pověst rebelů, kteří mají časté spory se svým vedením. Tyto neshody byly jednou z příčin odchodu předchozího šéfa Václava Kasíka. Po jeho rezignaci Českou filharmonii dočasně řídil náměstek bývalého ministra kultury Jiřího Bessera pro oblast umění a knihoven Radek Zdráhal.

Také Eva Sedláková přišla do Pražského filharmonického sboru za poměrně dramatických okolností.

Eva Sedláková (foto archiv Evy Sedlákové)
Eva Sedláková (foto archiv Evy Sedlákové)

Původně měla Eva Sedláková jako vítězka výběrového řízení na ředitele Pražského filharmonického sboru nastoupit 1. března 2011, tehdejší ministr Besser však odvolal šéfa Richarda Sporku s okamžitou platností už 22. listopadu 2010. Důvodem podle ministra bylo trvalé poškozování dobrého jména Pražského filharmonického sboru a ministerstva kultury a zpochybňování transparentnosti výběrového řízení. Těleso dočasně vedl sbormistr Lukáš Vasilek, Eva Sedláková nastoupila do čela sboru 1. ledna 2011.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat