16. ročník hudebního festivalu Za poklady Broumovska vzdá hold létu
16. ročník festivalu Za poklady Broumovska, který proběhne od 1. května do 28. září, akcentuje díla spojená s létem, připomene výročí Antonína Dvořáka a představí řadu špičkových domácích i zahraničních umělců. Vstupné na většinu festivalových koncertů zůstává dobrovolné, výtěžek bude věnován na obnovu kostelů broumovské skupiny.
Festival zahájí v sobotu 1. května 2021 v 18 hodin úvodní koncert, který představí novinku festivalu – rezidenční umělce – violoncellistu Jiřího Bártu a hornistku Zuzanu Rzounkovou. Společně s klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem nalákají na letní program premiérovým uvedením části z cyklu Letní nokturna rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho. Zazní i díla jubilanta Antonína Dvořáka a Johanna Sebastiana Bacha. V netradičním světle se představí tři lokality broumovského kláštera vhodné pro uvádění klasické hudby. Koncert bude možné sledovat online – na sociálních sítích festivalu (Facebook či YouTube), na festivalovém webu nebo na internetové televizi Mall.tv. Koncert i festival samotný je možné podpořit libovolnou částkou na darovacím portálu darujme.cz.
„Do léta vstupuje festival s novinkou rezidenčních umělců, kteří se představí v sólové i komorní úloze. Violoncellista Jiří Bárta provede v rámci Bachovské noci v broumovském klášteře při svíčkách na konci srpna výběr ze suit Johanna Sebastiana Bacha. V monotématickém podvečeru 31. července v Bezděkově v doprovodu klavíristky Terezie Fialové zazní slavná díla Antonína Dvořáka pro violoncello Klid lesa a Rondo, a především violoncellový koncert h moll ve verzi s klavírem. Hornistka a zakladatelka Letních hornových kurzů Zuzana Rzounková vystoupí tradičně s účastníky kurzů i svými kolegy, oživením bude i setkání se slovenskými přáteli z Moyzesova kvarteta,“ představuje roli rezidenčních umělců výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.
Společně se oba rezidenční umělci poprvé představí festivalovému publiku 17. července v Otovicích, kde provedou s klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem premiérovou skladbu Letní nokturna rezidenčního skladatele Tomáše Illeho. „Cyklus ‚Letní nokturna‘ je netradiční klavírní kvartet pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír, inspirovaný létem, jeho náladami, proměnami a poetikou. Dílo zazní v premiéře a je dedikováno přímo festivalu. Pro toto nezvyklé uskupení vznikla též aranž – Oblivion Astora Piazzolly. Program souboru tak nabyde na pestrosti a poutavosti pro posluchače,“ říká o svých novinkách pro festival rezidenční skladatel letošního ročníku Tomáš Ille. V průběhu léta zazní i premiéra Illeho lovecké fanfáry Halali psaná pro kvinteto lesních rohů, Přísloví Šalamounova v podání Tria Českého rozhlasu nebo Zrození nového tanga v rámci závěrečného koncertu festivalu.
Průvodním motivem 16. ročníku festivalu Za poklady Broumovska je „Léto ve všech jeho podobách“, festival připomene v rámci svého programu i 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Obě témata budou nosným prvkem dramaturgie nejen celého festivalu, ale i zahajovacího koncertu v kostelích broumovské skupiny. Program v broumovských kostelích zahájí v sobotu 26. června v klášterním kostele sv. Vojtěcha Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem, mezzosopranistkou Ester Pavlů a houslistou Kristianem Mráčkem s Berliozovým cyklem Letní noci op. 7, Dvořákovou Romancí f moll op. 11 a Vivaldiho „Létem“ ze Čtvera ročních dob. Z domácích umělců se festivalovým posluchačům představí například Trio Českého rozhlasu se Svatoplukem Schullerem, Cimbálová muzika Milana Broučka, hornista Jan Vobořil, klavíristka Jana Goliášová, Epoque Quartet a Duo Siempre nuevo, Prague Cello Quartet a další umělci.
I přes nepříznivou situaci minulého i letošního roku se festival rozhodl nerezignovat na pozvání zahraničních umělců. Hlavní zahraniční hvězdou bude izraelský pianista Boris Giltburg, přední interpret díla Sergeje Rachmaninova a vítěz jedné z nejprestižnějších soutěží královny Alžběty v Bruselu. Do svého programu 10. července zahrnul kromě Rachmaninova také klavírní sonátu Hammerklavier Ludwiga van Beethovena. Ze sousedních zemí přivítá festival polské The Six & Sax Duo (Magdalena Jakubska-Szymiec, saxofon, Grzegorz Szymiec, kytara) se soudobým polským programem, slovenské Moyzesovo kvarteto, nebo hornisty Jörga Brücknera (Německo), Szabolcse Zempléniho, Máté Harangoza, a Ágostona Márkuse (Maďarsko).
Jedním z cílů festivalu je též uvádění hudebních děl z pera broumovských autorů uložených v archivu broumovského kláštera. Připomíná tím důležitou kulturní minulost broumovského kláštera a snaží se navázat na tuto tradici i v dnešní době (loňské vydání faksimile opisu Klavírního koncertu C dur Ludwiga van Beethovena). 24. července 2021 plánuje festival uvést v kostele sv. Barbory program z děl nalezených v českých klášterech. Jeho součástí budou i díla učitele a regenschoriho Antonína Celestina Mentzela, který působil v broumovském klášteře v 18. století a jehož skladby uvede festival jako broumovskou obnovenou premiéru.
Na konci srpna připravuje festival Za poklady Broumovska spolu se svými partnery novinku ve formě třídenního koncentrovaného programu směřovaného do areálu broumovského kláštera i na další místa v regionu. Hudební program bude doplněn profesionálními divadelními představeními a workshopy pro děti, prohlídkami změřenými na otisky barokního umění v broumovském klášteře, i speciálními kurátorskými prohlídkami, open air programem a gastro zážitky.
Program koncertu:
- Tomáš Ille: Klekání / Večerní modlitba z cyklu Letní nokturna
- Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello h moll op. 104, 2. věta
- Johann Sebastian Bach: Suita pro violoncello č. 1 G dur, BWV 1007
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]