17. ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájí premiéra skladby Krajina paměti

Premiérou skladby s názvem „Krajina paměti“ rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka v podání harfenistky Kateřiny Englichové a Filharmonie Hradec Králové bude v sobotu 25. června zahájen 17. ročník festivalu Za poklady Broumovska. Na zahajovací koncert naváže dalších dvanáct prázdninových koncertů v kostelích broumovské skupiny a doprovodný program na konci léta.
Kateřina Englichová (zdroj Za poklady Broumovska)
Kateřina Englichová (zdroj Za poklady Broumovska)

Průvodním motivem 17. ročníku festivalu je „Krása dialogu“. Dialog hudby a architektury se promítne i do obsahu premiérové skladby rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka na zahajovacím koncertě festivalu. V sobotu 25. června v 18:00 hodin zazní v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově Markova premiéra s názvem Krajina paměti. Skladba vznikla na objednávku festivalu, a připomene výročí 300 let od úmrtí Kryštofa Dientzenhofera, stavitele kostelů broumovské skupiny, které budou letos v červenci zařazeny mezi národní kulturní památky. Sólistku premiéry harfistku Kateřinu Englichovou doprovodí Filharmonie Hradec Králové pod vedením Andrease Sebastiana Weisera.

„Krajina paměti je koncert pro harfu a komorní orchestr věnovaný vynikající české harfenistce a letošní rezidenční umělkyni festivalu Kateřině Englichové. Rezidenční skladatel festivalu, pan Kryštof Marek, ho napsal na jaře roku 2022 pro hudební festival Za poklady Broumovska a jeho tři věty se vztahují k samotnému Broumovsku,“ říká Tereza Kramplová, ředitelka festivalu Za poklady Broumovska.

Názvy následujících vět uvádí skladatel Kryštof Marek následovně:
„1. věta – Uzdravování paměti – Věta vyjadřuje touhu po uzdravení paměti této krajiny, do které se promítly mnohé křivdy a mnohá bezpráví. Je podstatné to s vědomím tragických historických událostí odpustit. Brázdy paměti se stanou úrodnými pouze v případě odpuštění.

2. věta – Cesta za hvězdou – Věta symbolizuje cestu ke kapli s názvem Hvězda. Po vystoupání nad údolí je nám umožněn nádherný výhled do krajiny přinášející širší horizont, nadhled, uvědomění si souvislostí, ale také určitý odstup od ran historie. Jde o pomyslné putování za světlem v meditativní rovině.

3. věta – Velký návrat – Věta symbolizuje sestoupení zpět do údolí od kaple Hvězda. Je to návrat do reality, ale s vědomím uskutečněného setkání se s pamětí krajiny, s lidskými osudy. Toto uvědomění přináší odvahu jít dál, odpouštět. Učí nás, že jen v případě odpuštění se naše paměť může stát úrodnou. Věta vyzdvihuje odvahu k životu, odvahu k lásce.“

Po zahajovacím koncertu budou každou prázdninovou sobotu následovat další vystoupení renomovaných českých i zahraničních interpretů. Festivalovým posluchačům se představí: rakouští saxofonisté Aureum Saxophone Quartett, klavírista Jan Schulmeister a Wihanovo kvarteto, izraelský klavírista Boris Giltburg, trumpetisté Marek Vajo a Jiří Houdek s varhaníkem Alešem Bártou, Cimbálová muzika Milana Broučka a zpěvák Václav Noid Bárta, Kateřina Englichová s pěvkyní Markétou Cukrovou, polský hornista Pawel Cal a účastníci a lektoři Letních hornových kurzů: Olivier Darbellay, Jens Plücker, Zuzana Rzounková, Jan Vobořil, houslista Kristian Mráček s violoncellistou Davidem Pěruškou, německý klavírista Matthias Kirschnereit a slovensko-maďarský Orchestr Beliczay s hornistkou Zuzanou Rzounkovou, klarinetistou Milanem Polákem a klavíristkou Janou Goliášovou.

Na konec srpna plánuje festival pokračovat v experimentu z minulého roku v podobě Festivalového Finále – dvoudenního programu směřovaného především do areálu broumovského kláštera – národní kulturní památky. Koncentrovaný program představí kromě renomovaných umělců také regionální umělce v různých akustikách a prostředích, které nabízí samotný areál Kláštera (kostel sv. Vojtěcha, Zahrada, Sál Dřevník). Hudební program doplní profesionálními divadelními představeními pro děti Naivního divadla Liberec a prohlídkami spojenými s hudebním vystoupením Tria Braunensis zaměřenými na otisky barokního umění v broumovském klášteře, včetně prohlídky refektáře, knihovny s mnoha vzácnými tisky a barokního kostela sv. Vojtěcha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments