23. sezonu festivalu EuroArt Praha zahájí Stamicovo kvarteto a klavírista Ivo Kahánek

Program v podání rezidenčního souboru festivalu Stamicova kvarteta a pianisty Ivo Kahánka zazní v úterý 27. září 2022 v Sále Martinů. Na kvartetní Sukovu „Meditaci“ a Dvořákův Smyčcový kvartet d moll, naváže v druhé polovině klavírista Ivo Kahánek, který společně se Stamicovci provede náročný Franckův Klavírní kvintet f moll. Festival pak v rámci sezony představí domácí a zahraniční umělce, i laureáty prestižních soutěží a představí novinku ve formě spolupráce s Open House Praha.
Stamicovo kvarteto (zdroj Stamicovo kvarteto)
Stamicovo kvarteto (zdroj Stamicovo kvarteto)

Podle slov klavíristy Ivo Kahánka je spojnicí se Stamicovým kvartetem kromě hudby i dlouholeté přátelství: “Stamicovo kvarteto mne provází od samého začátku profesionální kariéry, s jeho členy mne pojí přátelství a jsem tudíž nesmírně rád, že s nimi mohu opět vystoupit na festivalu EuroArt!”, říká úspěšný klavírista. V úterý 27. září 2022 tak v Sále Martinů zazní Sukova Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op 35a, Dvořákův Smyčcový kvartet d moll op. 34 č. 9 a Klavírní kvintet f moll Cézara Francka.

Festivalový program probíhá od září do června příštího roku a nabídne v nadcházející sezoně devět koncertů. Z domácích souborů a interpretů se představí mladí laureáti soutěže Pražské jaro Kukal Quartet, soubor Trio Bohémo nebo vítěz letošní soutěže Pražského jara francouzský klarinetista Lilian Lefebvre. Na festival zavítají i další zahraniční hosté – německý Amaryllis Quartet nebo Vídeňské klavírní kvarteto. Festival chystá i novinku ve formě spolupráce s organizací Open House Praha, kterou představuje ředitel festivalu a člen Stamicova kvarteta Josef Kekula: „V příští sezoně chystáme pro naše posluchače nový typ koncertu tematicky spojený s architekturou, který se bude konat v zajímavém architektonickém objektu. Na spolupráci jsme se domluvili s organizací Open House Praha, která má s prezentací zajímavých staveb bohaté zkušenosti a tak v cyklu Jednota místa a času zazní díla Josefa Suka, Bohuslava Martinů a Vítězslava Nováka v Autoklubu České republiky v Opletalově ulici. Koncert bude věnován významnému českému architektu Pavlu Janákovi ke 140. výročí jeho narození a bude doplněn odbornou přednáškou.“ V rámci sezony festivalu zazní v dubnu 2023 také premiéra klavírního kvintetu Pavla Trojana ve spolupráci s klavíristkou Anetou Majerovou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments