30. sezona PKF: Propojení české hudby a mezinárodních interpretů

PKF — Prague Philharmonia zveřejnila program na sezonu 2023/2024. Půjde o výjimečnou událost k oslavě třiceti let od založení orchestru dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Hlavní orchestrální cyklus A nabídne milovníkům hudby devět koncertů, z nichž pět bude pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele Emmanuela Villauma a představí publiku mladé interprety patřící do absolutní světové umělecké špičky. Orchestr opět představí koncerty v cyklech komorní a soudobé hudby i koncerty pro děti. Už 25. dubna 2023 bude zahájena exkluzivní donátorská řada Lobkowicz abonmá.
Alexandra Tirsu (zdroj Alexandra Tirsu, foto Nelli Wallner)
Alexandra Tirsu (zdroj Alexandra Tirsu, foto Nelli Wallner)

„Letošní sezona je pro PKF — Prague Philharmonia výjimečná a k takové příležitosti bylo potřeba sestavit výjimečný program: slavnostní, reprezentativní, plný děl, v nichž PKF zazáří, a která pro ni mají i hlubší význam,“ říká šéfdirigent Emmanuel Villaume. „Navíc se nám v nové sezoně sejde řada mladých špičkových umělců, což mě osobně velmi těší,“ dodává Villaume.

„Když mluvíme o fenoménu české hudby, máme většinou na mysli Smetanu, Dvořáka, Janáčka či Martinů. V českých zemích ale v každé době žila a tvořila celá řada dalších zajímavých skladatelů,“ říká ředitelka orchestru Kateřina Kalistová. V 30. sezoně tak kromě Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Bedřicha Smetany nebo Leoše Janáčka posluchači uslyší i Vítězslavu Kaprálovou, Václava Pichla, Išu Krejčího nebo Václava Jindřicha Veita.

Koncertní řada A je vlajkovou lodí PKF, v níž orchestr představuje v Rudolfinu to nejlepší ze svého repertoáru. Sólistou zahajovacího večera 6. září 2023 bude milovník Dvořákovy hudby, violoncellista Jan Vogler, který v loňském roce natočil oceňované album s Dvořákovými komorními skladbami. Vogler se pražskému publiku představí ve Dvořákově Koncertu pro violoncello a orchestr h moll. Dirigentem bude šéfdirigent a hudební ředitel orchestru Emmanuel Villaume.

Lucienne Renaudin Vary (zdroj Lucienne Renaudin Vary)
Lucienne Renaudin Vary (zdroj Lucienne Renaudin Vary)

Obzvláště osobní bude pro orchestr provedení Mozartovy Koncertantní symfonie Es dur. Ta totiž zazněla na vůbec prvním veřejném koncertě tehdy Pražské komorní filharmonie v roce 1994. Sólových partů se ujmou kmenoví hráči PKF — Prague Philharmonia: jeden z nich, fagotista Tomáš Františ, přitom v roli sólisty vystoupil i na zmiňovaném premiérovém koncertě. Taktovku převezme švýcarský dirigent narozený v Peru, držitel prestižní OPUS Klassik Award za rok 2020, Christoph-Mathias Mueller.

Sólistou podzimního koncertu v neděli 14. listopadu 2023 bude hvězdný izraelský houslista ukrajinského původu Vadim Gluzman. Pražskému publiku zahraje Szymanovského Koncert pro housle a orchestr č. 2. Gluzman je držitelem ocenění Diapason d’Or. Dirigentem bude Mykola Diadiura.

Anne Akiko Meyers (zdroj Anne Akiko Meyers)
Anne Akiko Meyers (zdroj Anne Akiko Meyers)

Čtvrtý koncert 3. prosince 2023 posluchačům představí dílo neoklasicistního skladatele Iši Krejčího. To sice není českému publiku neznámé, systematičtěji se však jeho tvorba neuvádí. Talent a důvtip, se kterými Krejčí naložil s inspiracemi z 18. století, mu přitom v pražských hudebních kruzích vysloužily laskavou přezdívku Mozartino. Na koncertě, kde orchestr přivítá jednu z nejvýraznějších hudebnic nastupující generace, teprve čtyřiadvacetiletou „zázračnou trumpetistku“ Lucienne Renaudin Vary, zazní také dnes téměř zapomenutý skladatel Václav Jindřich Veit. Lucienne Renaudin Vary byla v roce 2021 zvolena mezi top 30 hudebníků do 30 let na světě (vyhlašuje britský Classic FM). Dirigentem bude šéfdirigent a hudební ředitel orchestru Emmanuel Villaume.

PKF — Prague Philharmonia pozvala do své nové sezony i Pražský filharmonický sbor, aby 14. ledna 2024 společně pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele orchestru Emmanuela Villauma provedly Cherubiniho Requiem c moll.

Midori (zdroj Midori)
Midori (zdroj Midori)

Na jaře se v Rudolfinu publiku představí také dvě houslové legendy, a to Midori a Anne Akiko Meyers. Midori, umělkyně oceněná Cenou Kennedyho centra, provede 4. března 2024 Dvořákův Koncert pro housle a orchestr A dur, tentokrát na vzácné housle 1734 Guarneri „ex-Huberman“. Dirigentem bude Eugene Tzigane.

8. dubna 2024 vystoupí Anne Akiko Meyers, americká houslistka, která za svou kariéru natočila více než 40 nahrávek. Nedávno premiérovala Fandango skladatele Artura Márqueze s Gustavem Dudamelem a Los Angeles Philharmonic. V Praze se představí v Koncertu pro housle a orchestr č. 1 Philipa Glasse a ve Dvořákově Romanci pro housle a orchestr f moll.

Na koncertu 11. května 2024 PKF — Prague Philharmonia zahraje dvě kontrastní kompozice pro sólový saxofon a orchestr. Teskná, melodická Balada švýcarského skladatele 20. století Franka Martina, představí saxofon jako cituplný, tvárný nástroj. Jiskřivý Scaramouche člena neoklasicistního seskupení Pařížská šestka Daria Milhauda zase postaví do popředí virtuózní rozměr saxofonu. Sóla se v obou dílech ujme Valentine Michaud, jež přepsala historii, když jako vůbec první saxofonistka hrála s Vídeňskou filharmonií. Koncert povede vycházející dirigentská hvězda Oscar Jockel, vítěz dirigentské soutěže Berlínské filharmonie z roku 2021, držitel Ceny Herberta von Karajana pro rok 2023 a asistent šéfdirigenta Berlínské filharmonie.

George Li (zdroj George Li, foto Simon Fowler)
George Li (zdroj George Li, foto Simon Fowler)

Na závěrečném koncertu 15. června 2024 vystoupí mladý americký klavírista George Li, držitel stříbrné medaile z Čajkovského soutěže, který provede Lisztův Koncert pro klavír č. 1. Dirigentem bude šéfdirigent a hudební ředitel orchestru Emmanuel Villaume.

Lobkowicz abonmá je exkluzivní donátorskou řadou odehrávající se v okouzlujícím prostředí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě. Čtyři jedinečné koncerty budou hostit amerického klavíristu Andrewa von Oeyena, rumunsko-moldavskou houslistku Alexandru Tirsu a amerického tenoristu Matthewa Newlina. Před letními prázdninami orchestr tradičně povede šéfdirigent Emmanuel Villaume, který si tentokrát přizval ke spolupráci francouzského harfistu Emmanuela Ceyssona. Hostem prvního z koncertů Lobkowicz abonmá v příštím roce pak bude mladý turecký violoncellista Jamal Aliyev, který v roce 2017 debutoval sólově na BBC Proms a který byl v roce 2021 zařazen do výběru top 30 hudebníků do 30 let na světě (britský Classic FM).

Oscar Jockel (zdroj Universität Mozarteum)
Oscar Jockel (zdroj Universität Mozarteum)

Desetidílný komorní cyklus, jehož dramaturgyní je Martina Sermain, se nese v duchu oslav 30. výročí PKF — Prague Philharmonia. Tématem tohoto cyklu bude česká hudba a výročí významných českých hudebních skladatelů, jakými jsou např. Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Josef Suk, Antonín Dvořák, Pavel Haas, Rafael Kubelík, Václav Jindřich Veit, Pavel Josef Vejvanovský či Lukáš Matoušek. Únorový koncert je věnovaný českému hudebnímu skladateli Janu Novákovi a proběhne za účasti jeho potomků, Dory a Clary Novákových. V rámci komorního cyklu zazní i díla soudobých českých autorů složená „na míru“ pro jednotlivé komorní soubory. Sezonu zahájí 25. září Belfiato Quintet spolu s tenoristou Petrem Nekorancem. Cyklus uzavře 10. června Smetanovo trio s klarinetistou Janem Brabcem. V jubilejní sezoně přivítáme mimo jiné Bennewitzovo kvarteto s koncertním mistrem, violoncellistou Lukášem Pospíšilem a violistou Karlem Untermüllerem. Pozvání přijalo také Trio Incendio s violistou Stanislavem Svobodou, žesťový soubor Czech Brass, Sedláčkovo kvarteto s hostem Jakubem Fišerem a řada dalších. Cyklus proběhne opět v příjemném prostředí barokního refektáře Profesního domu MFF UK.

Cyklus soudobé hudby s dramaturgyní Hanou Dohnálkovou se v rámci oslav jubilejní 30. sezony přesouvá do Studia Švandova divadla, tedy na místo, kde v sezoně 2004/2005 cyklus začínal. Cyklus nabídne sérii šesti koncertů s výjimečnou dramaturgií a hosty, kterými budou s výjimkou jednoho večera čeští hudební skladatelé současné generace, v jednom případě pak duo výrazných slovenských skladatelek. Interprety hudebních titulů budou na všech koncertech cyklu S již tradičně členové PKF — Prague Philharmonia a jejich významní hosté, mezi nimi například hobojista Vilém Veverka a harfistka Kateřina Englichová.

Emmanuel Ceysson (zdroj Emmanuel Ceysson)
Emmanuel Ceysson (zdroj Emmanuel Ceysson)

PKF — Prague Philharmonia věří, že pěstovat lásku k hudbě lze už od malička, a proto se velmi intenzivně angažuje v oblasti hudebního vzdělávání dětí. Jako první orchestr v České republice začala PKF pořádat koncerty pro děti a rodiče již v roce 1999. V nové sezoně se orchestr chystá malým návštěvníkům koncertů ukázat, že prostřednictvím hudby a fantazie dokážou s přivřenýma očima procestovat odlehlé kouty světa i kaleidoskop barevných dálek vesmíru. V prvním koncertu ze čtyř zazní skladby evokující přírodní jevy, druhý koncert nás zavede do zemí Evropy a Ameriky, potom se na křídlech imaginace vydáme do světů jiných, a nakonec si ověříme, jak hudba svým nezaměnitelným způsobem vede k radosti a životnímu smíření. Režisérem těchto koncertů bude již druhou sezonu Jiří Adámek Austerlitz. Průvodci koncerty zůstávají herci Magdalena Borová a Daniel Šváb.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments