31. ročník Festivalu Krumlov začíná už za měsíc

Štafetu festivalů klasické hudby převzal po Pražském jaru národní festival Smetanova Litomyšl. Na svou chvíli se už teď připravuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná za necelý měsíc. Na co se můžete v programu letošního 31. ročníku od 15. července do 6. srpna těšit? Chystá se unikátní koncert Jihočeské filharmonie na jezírku v zámeckém parku, dechberoucí Čajkovský v podání patnáctiletého virtuosa či Harry Potter a Rusalka v Pivovarské zahradě.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov – scéna na jezírku (foto Libor Sváček)
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov – scéna na jezírku (foto Libor Sváček)

Již za měsíc začne 31. ročník Festivalu Krumlov – 15. července ho zahájí výjimečný koncert s názvem Voda a oheň, který návštěvníkům připraví vskutku královskou podívanou. Po dvaceti sedmi letech přinese hudbu do romantické scenérie zámeckého jezírka. Neopakovatelný zážitek i náročnou produkční výzvu slibuje usazení Jihočeské filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného doprostřed jezírka – na malebný, ale nepřístupný ostrov. Nad vodní hladinou, podobně jako při premiéře na řece Temži pro anglického krále Jiřího I., se ponese Vodní hudba a Hudba k ohňostroji G. F. Händela.

O druhém festivalovém večeru 16. července nazvaném Noc romantismu bude Pivovarskou zahradou znít nejslavnějšího klavírního koncert všech dob. Mladý slovensko-australský virtuos Ryan M. Bradshaw, patnácti letý vítěz Concertina Praga a mnoha dalších mezinárodních soutěží, zahraje Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll. Fenomenálního pianistu doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením nově nastupujícího šéfdirigenta Petra Popelky.

Další festivalový víkend bude patřit opeře A. Vivaldiho o antickém vojevůdci Farnacem, která na dva večery oživí jeden z unikátů Českého Krumlova – nejstarší a nejzachovalejší barokní divadlo na světě. Výjimečné prostředí, opulentní kostýmy, taneční vystoupení a velké emoce s dobrým koncem zaujmou nejen milovníky opery.

Životní jubileum oslaví festivalovým koncertem český virtuos Václav Hudeček. Přizval si k němu nastupující generaci mladých talentovaných muzikantů ze čtyř zemí – vítěze mezinárodní hudební soutěže Virtuosos V4+. Z českých zástupců vystoupí houslista Daniel Matejča a v triu s Václavem Hudečkem také housloví bratři Eduard a Richard Kollertovi.

Pivovarskou zahradu zaplní 30. července filmová hudba Johna Williamse – hollywoodské legendy, držitele neuvěřitelných pěti Oscarů a desítek nominací. Kdo by neznal kultovní melodie z filmů Harry Potter, Star Wars nebo Indiana Jones, husí kůži nahánějící soundtrack k filmu Čelisti nebo dojemné houslové sólo z Schindlerova seznamu. Celý večer dokreslí vizuální projekce slavných scén z těchto filmů.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov – Barokní divadlo (zdroj Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov – Barokní divadlo (zdroj Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)

Slavnostně festival završí 6. srpna Operní gala s nejslavnějšími melodiemi z oper W. A. Mozarta, G. Verdiho či G. Pucciniho. Dojemné i rozverné árie nechají vyniknout talentu vynikajících českých a slovenských pěvců, jejichž renomé už dávno přesáhlo hranice našich zemí: Jany Šrejmy Kačírkové, Borise Prýgla a Pavola Bršlíka. V doprovodu PKF – Prague Philharmonia zakončí poslední galavečer i celý třítýdenní festival nejslavnější duet prince a Rusalky z opery Antonína Dvořáka.

Po celou dobu festivalu bude pro všechny návštěvníky, turisty i občany Českého Krumlova, kteří festival každoročně velkoryse hostí, připravena Festivalová zóna. Ta nabídne všem příchozím pestrý program zdarma: multižánrové koncerty, výtvarné workshopy a malování s malířem, cvičení s živou hudbou, letní kina, výstavu obrazů a po celou dobu pohodlné zázemí pro odpočinek a lenošení v Klášterní zahradě.

Aktuální informace k programu a podrobnosti k jednotlivým koncertům a Festivalové zóně naleznete na webových stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments