Jarní akademie hornistů České filharmonie letos nabídla inspiraci napříč generacemi

Večer otevřela energická hudba Georga Friedricha Händela, jejíž slavnostní charakter uvedl publikum do pestré dramaturgie koncertu, sahající od baroka po romantismus. Posluchači ocenili jak sólové výkony (např. Straussovo Andante v podání Kryštofa Kosky nebo Mozartův koncert v podání Jana Vobořila jun.), tak komorní souhru více hornistů, která vyvrcholila noblesním Händelovým finále, tentokrát pod taktovkou Ondřeje Vrabce. Kateřina Javůrková interpretací Straussova Koncertu č. 1 vnesla do večera nejen technickou bravuru, ale i silný emocionální náboj. V dramaturgii koncertu zazářila výjimečná úprava Rachmaninova Klavírního koncertu pro osm lesních rohů a klavír, jejíž netradiční provedení okouzlilo barevností a citlivou dynamikou.
„Jsem nesmírně rád, že máme možnost se na tak příjemném místě sejít. Je to příležitost strávit se spoluhráči hornové sekce České filharmonie intenzivní hudební víkend a předat své zkušenosti mladší generaci.“ pochvaluje si atmosféru a příležitost k setkání Jindřich Kolář, zakladatel Jarní akademie hornistů České filharmonie.
Dvoudenní program akademie byl nabitý. Zahrnoval více jak čtyřicet individuálních masterclasses, korepetice, čtyři účastnické koncerty, dva otevřené workshopy špiček oboru, open-air koncert v zámeckém parku i galakoncert.

Mladí hornisté absolvovali individuální lekce s předními členy České filharmonie a zapojili se také do otevřených workshopů Ondřeje Vrabce a Radka Baboráka, kteří inspirují svým interpretačním přístupem studenty i profesionály po celém světě. Pro Radka Baboráka to byla premiérová účast na 5. ročníku akademie. Mladým hudebníkům předvedl, jak se nebát hledat vlastní zvuk a jak ze svého nástroje dostat maximum výrazu.
Celý víkend završilo vystoupení souboru hornistů Letních hornových kurzů Broumov pod uměleckým vedením prof. Jindřicha Petráše v zámeckém parku, které bylo výjimečné nejen výkony, ale i svou jedinečnou atmosférou.
„Tato akce je krásným příkladem toho, jak se může mezigenerační dialog propsat i do vrcholného umění,“ říká ředitelka festivalu Ivana Leidlová. „Je úžasné sledovat, jak se zámek Liteň znovu stává místem inspirace, kde mladí hudebníci čerpají zkušenosti od mistrů a mistři se zase nechávají osvěžit mladou energií. “
Jarní akademie hornistů i Festival Jarmily Novotné tak znovu potvrzují, že v hudbě nejde o volbu mezi tradicí a inovací – tyto dvě síly se vzájemně doplňují.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]