5. ročník festivalu Česká klavírní moderna dětem se konal online

Již pátým rokem se měl uskutečnit festival Česká klavírní moderna dětem v kostele sv. Vavřince v Praze, kde se, jak je v současnosti zvykem, nekonal. Nicméně organizátoři se rozhodli na již zavedený festival pro mladé klavíristy nerezignovat a realizovali ho ve stejném datu, tak jak měl být v prezenční podobě, online.
Česká klavírní moderna dětem, přednáška Miroslava Langera: Eduard Douša a Alžběta Málková (foto Zdeněk Chrapek)

Některé vstupy se pro zachování a připomenutí atmosféry u sv. Vavřince předtočily o týden dříve (např. velmi zajímavá přednáška redaktora a sportovního komentátora České televize Miroslava Langera na téma Hudba a sport a prezentace autorského CD Návraty Eduarda Douši). Vlastní internetové vysílání pak proběhlo v sobotu a v neděli 23.- 24. ledna 2021. V tomto termínu byl festival plánován i prezenčně. Videonahrávky realizace jednotlivých skladeb natočili účastníci se svými pedagogy a rodiči a zaslali je organizátorům. Výsledek byl ohromující – očekávalo se, že počet účastníků oproti předchozím „prezenčním“ ročníkům bude nižší. Nebyl. Zaznělo 82 hudebních čísel rozdělených do čtyř koncertů (dva v sobotu a dva v neděli, přičemž jeden koncert trval cca 60 minut).

Česká klavírní moderna dětem, přednáška Miroslava Langera: Miroslav Langer (foto Zdeněk Chrapek)

Vedle sólové klavírní hry dokonce vzrostl počet prezentovaných skladeb čtyřručních, šestiručních a dokonce i osmiručních). Vítaným oživením bylo také uvedení premiéry skladby Lukáše Hurníka Suita cinematica pro cembalo a varhany. (Provedli Judita Klimešová – cembalo a Milan Kočí –varhany, za pedagogického vedení pedagožek ZUŠ Učňovská, Praha 9 – Olgy Dlabačové, Olgy Dvořákové a Ivany Michalovičové). Všechny výkony byly velmi zajímavé a obohacující. Je třeba vyslovit poděkování za jejich přípravu a realizaci v nelehkých podmínkách všem pedagogům a také rodičům za podporu. Zcela mimořádným byl výkon žáka 4. ročníku 1. cyklu Matyáše Charváta, který souborně provedl znamenitým způsobem 12 malých etud pro klavír Klementa Slavického (ZUŠ Klementa Slavického, Praha 5 – Radotín, jehož pedagogem je pan Jan Dušek).

Česká klavírní moderna dětem, přednáška Miroslava Langera: Miroslav Langer a Eduard Douša (foto Zdeněk Chrapek)

Zazněly skladby 43 autorů. Mezi nimi nechyběla jména renomovaných komponistů, autorů osvědčených instruktivních skladeb pro děti a mládež (Dlouhý, Douša, M. Dvořák, Eben, Filas, Graham, Hanuš, I. Hurník, L. Hurník, Iglo, Kaprálová, Páleníček, Pexidr, Sarauer, K. Slavický, Sluka, Viklický). Kromě toho se zajímavě autorsky prezentovali i někteří pedagogové klavírní hry (např. Bazala, Hradecký, Jurníčková, Schuldová, Švajdová, Vozar ad.). Za pozornost stojí také, že svými skladbami přispěla i mladá skladatelská generace (H. Hapka, Hýbler, Kalavská, Vöröšová) a také osm účinkujících žáků ZUŠ (Gutwirthová, D. Hodgins, Martínek, Skýpala, Patsch, Sabotová, Stoklas, Vlček).

Česká klavírní moderna dětem, přednáška Miroslava Langera: Alžběta Málková a Miroslav Langer (foto Zdeněk Chrapek)

Na online realizaci dohlížela produkční, studentka pražské FAMU Alžběta Málková a její tým, stejně tak jako z nemoci se zotavující iniciátorka celého festivalu, klavíristka a pedagožka Eva Doušová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments