69. sezona Filharmonie Brno: Ve znamení oslav a významných výročí

90, 200, 150. Tři čísla označující důležitá výročí výrazně ovlivňují podobu nadcházející 69. sezony Filharmonie Brno. „Devadesátka se váže k nejvýznamnějšímu projektu sezony, k Mahlerově Písni žalobné. Uvedeme ji v původní třívěté podobě na den přesně devadesát let od její světové premiéry. Ta se uskutečnila v Brně, pod vedením Mahlerova synovce a v podání rozhlasového orchestru, ze kterého se později etablovala naše filharmonie. Baladický příběh v původní podobě bývá slyšet vzácně, protože autor dílo revidoval a rozsáhlou první větu vyškrtl,“ vysvětlila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
Chen Reiss (foto Paul Marc Mitchell)
Chen Reiss (foto Paul Marc Mitchell)

Sólového partu se ujme jedna z nejuznávanějších světových sopranistek Chen Reiss. „V této sezoně se nám podařilo pozvat několik hvězdných světových sólistů, Chen Reiss je patrně největší z nich,“ zdůraznila Marie Kučerová. Doplnila, že devadesátka se váže také k výročí narození Alfreda Schnittkeho, který patří mezi emblematické autory tělesa, protože je pravidelně uváděn v každé sezoně.

Dílo Gustava Mahlera se pojí s další výraznou dramaturgickou linií sezony, s pokračujícími oslavami Roku české hudby a otázkou, co vše tvoří českou hudební kulturu. Je to Mahler? Korngold? Rejcha? Všichni narození v Česku, ale přiřazováni k zemím, kde později žili. Všechny tři posluchači v nadcházející sezoně uslyší. „Dvoustovka patří samozřejmě Bedřichu Smetanovi, kterého při zahajovacím koncertě uctíme spolu s autorem slavícím stejné výročí: s Antonem Brucknerem,“ vysvětlil šéfdirigent Dennis Russell Davies, který patří k světově uznávaným znalcům Brucknerova díla. České autory připomene také například speciální dvořákovský koncert s violoncellistkou Laurou van den Heijden. „Těším se na všechna veledíla, která uvedeme, a že jich letos není málo. Chystáme třeba Händelova Mesiáše, a to v nádherné Mozartově úpravě, která je etalonem kultivované a procítěné interpretace tohoto kusu, navíc s tenoristou Christopherem Prégardienem, který letos v lednu uhranul brněnské publikum Schubertovými písněmi. Uvedeme také velkolepé Stvoření Josepha Haydna nebo Šostakovičovu Čtvrtou symfonii,“ informoval Davies.

Do Brna se vrátí jeden z mezinárodně nejuznávanějších klavíristů své generace, Alexandre Tharaud. „Oslavíme s ním 150. výročí narození Maurice Ravela. Čeká nás velkolepý, kompletně ravelovský večer s oběma jeho klavírními koncerty a suitou z baletu Daphnis a Chloé a choreografickou básní La valse. Ravelovy klavírní koncerty má Tharaud ve svém repertoáru od mladistvých let, nahrál je ovšem až loni, ve svých pětapadesáti letech. Jeho album je fantastické a velmi oceňované, skutečně se těším, až jej uslyšíme v Brně, v živém podání,“ upozornil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Doplnil, že velkému koncertu s orchestrem bude předcházet Tharaudův recitál, kde kromě Ravela zazní i Bach a Dukas.

Laura van der Heijden (zdroj Laura van der Heijden)
Laura van der Heijden (zdroj Laura van der Heijden)

Brněnští posluchači se mohou těšit na velké množství mezinárodních hvězdných sólistů: zmíněnou sopranistku Chen Reiss, tenoristu Christopha Prégardiena a klavíristu Alexandra Tharauda, kromě nich také na violoncellistu Stevena Isserlise, bicistku Adélaïde Ferrière nebo houslistu a dirigenta Fabia Biondiho. „Na jeho předvánoční koncert se mimořádně těším. On je opravdová legenda v oblasti poučené interpretace, založil a vede světoznámý soubor Europa Galante,“ zdůraznila Kučerová.

Kromě ostřílených hvězd dostanou v sezoně výrazný prostor mladé talenty, například Trio Bohémo, Petr Nekoranec nebo Lada Bočková. „Nově jsme zařadili Koncert s laureáty, na kterém představíme vítěze významných mezinárodních soutěží. Těší nás, že jedním z nich je náš kontrabasista Ondřej Sejkora,“ řekl Mikeš.

Nadcházející sezona pokračuje v uvádění znovuobjevovaných českých autorů, tentokrát Václava Huga Voříška, Jana Dismase Zelenky a tradičně Antonína Rejchy. Pokračuje také loňská novinka, edukační projekt V orchestru, kdy posluchači sedí při koncertě mezi hráči. „Pro obrovský zájem jsme rozšířili naše dětské koncerty. Sobotní Rodinné abonmá, které je roky beznadějně vyprodáno, budeme nově hrát dvakrát, nejen dopoledne, ale i odpoledne. Stejně tak přidáváme jeden čas k abonmá Komorní rodinná odpoledne. Nově hrajeme ve dvou časech, ve dvě a ve čtyři odpoledne,“ uvedla vedoucí edukací Filharmonie Brno Kristýna Drášilová.

Adélaïde Ferrière (zdroj Adélaïde Ferrière)
Adélaïde Ferrière (zdroj Adélaïde Ferrière)

Orchestr čekají hostování na prestižních mezinárodních pódiích v rakouském Grafeneggu, Linci a Vídni, v polských Katovicích a podzimní turné v Jižní Koreji. „Výrazně posilujeme naši roli významného hráče na mezinárodní koncertní scéně, vytváříme totiž programy, které se po právu řadí k nezajímavějším a nejsmysluplnějším v celé Evropě,“ zdůraznil Davies.

Prodej nové sezony začíná v pondělí 27. května v 8:00 hodin. Je určen pro všechny abonenty, kteří si chtějí obnovit své předplatné, což mohou udělat on-line z domova nebo přijít fyzicky do předprodeje Filharmonie Brno. V ten den se začnou prodávat také všechny mimořádné koncerty a vstupenky na Festival Špilberk. V pondělí 17. června pak začíná prodej všech neobnovených abonentních míst a také Sezony na míru. „Tu si lidé mohou sestavit už od tří koncertů, na které získají slevu 30 %. Stále platí princip, že čím více koncertů vyberou, tím větší zvýhodnění je čeká. Všechna abonmá i jednotlivé vstupenky jsou plně k dostání on-line. Díky přehlednému postupu nákupu se tak nikdo nemusí bát, že by přišel o nejvyšší možnou slevu,“ upozornila Kučerová. Stejně jako v předchozích sezonách nabízí filharmonie deset abonentních řad: dvě velké v Janáčkově divadle (Impozantní, Hvězdná), jednu v Besedním domě (Inspirativní) a sérii komorních, mimořádných, rodinných a jazzových koncertů. Nechybí ani cyklus orchestrálních akademiků Mladá krev a koncerty pěveckého sboru Kantiléna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments