9. ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného nabídne pět koncertů předních klavíristů
„Je až neuvěřitelné, že koncert Igora Levita bude vůbec prvním vystoupeními tohoto ve světě oslavovaného hudebníka u nás a pro Arkadije Volodose to bude teprve druhé vystoupení před českým publikem,“ uvádí Roman Bělor. Dále se na festivalu představí legendární portugalská klavíristka Maria João Pires,francouzský klavírista David Fray, reprezentantem domácí scény bude Lukáš Vondráček. Všechny koncerty se uskuteční ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, vstupenky jsou již nyní v prodeji prostřednictvím festivalového webu.
Zahajovací koncert 30. října 2021 slibuje výjimečný zážitek – francouzský klavírista David Fray zazářil na Firkušného festivalu již v roce 2017. Tentokrát se ale nepředstaví v klavírním recitálu, na programu budou koncerty Johanna Sebastiana Bacha pro dva, tři a čtyři klávesové nástroje. „Večer přinese jedinečnou příležitost slyšet čtyři koncertní křídla najednou, když vyvrcholí provedením koncertu pro čtyři klavíry a smyčce, který je Bachovou transkripcí slavného Vivaldiho koncertu pro čtvery housle,“ avizuje dramaturg festivalu Josef Třeštík.
Hudebními partnery mu budou Jacques Rouvier, Frayův pedagog z pařížské Conservatoire National Supérieur, a Frayovi bývalí spolužáci Audrey Vigoureux a Emmanuel Christien. Doprovodí je smyčcová skupina Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, kterou bude od klavíru řídit sám Fray. „David Fray hraje Bacha jako žádný jiný klavírista. Jsem přesvědčen, že jeho energie i živá muzikalita strhne členy Pražských symfoniků FOK k mimořádnému výkonu,“ dodává Třeštík.
Koncert 2. listopadu 2021 bude patřit vynikajícímu Igoru Levitovi, jenž patří k nejvýraznějším hudebníkům mezi současnými klavíristy, zároveň je nesmírně zajímavou osobností s přesahy ke společenským tématům a politice. „Svým způsobem nově definuje, jak by mohl vypadat klasický hudebník ve 21. století,“ zamýšlí se dramaturg Josef Třeštík. „Mám radost, že můžeme jako první pořadatel Levita uvést na naši scénu, a to s referenčním programem Beethovenových tří posledních sonát, které k Levitovi neodmyslitelně patří,“ uzavírá Třeštík.
Lukáš Vondráček byl vůbec prvním českým klavíristou, který v roce 2013 vystoupil na první ročníku Festivalu Rudolfa Firkušného. V letošním roce se na festival vrací s hudbou Ludwiga van Beethovena, konkrétně Sonátou pro klavír č. 27 e moll op. 90, Schumannovou Kreislerianou, výběrem ze Sukových Klavírních skladeb op. 7 a Skrjabinovou Fantazií op. 28. Jeho recitál se odehraje 3. listopadu 2021.
Portugalská klavíristka Maria João Pires je žijící legendou. Za svou více než sedmdesátiletou kariéru odehrála bezpočet koncertů, natočila přes sto snímků. Ačkoli sama říká, že má k sólovým recitálům poněkud ambivalentní vztah kvůli pocitu osamělosti, posluchače si dokáže rychle podmanit a navázat s nimi dialog meditativních rozměrů. Její pojetí hudby ostatně vyrůstá z hlubokého studia buddhismu. „Ačkoliv má status velké hvězdy, její interpretace nikdy není okázalá, ale spíše introvertní, vždy směřuje k jádru hudby, které dokáže uchopit v krystalicky čisté podobě a zprostředkovat posluchačům, o čemž jsme se mohli přesvědčit při jejím vystoupení na Pražském jaru 2015,“ popisuje Bělor.
„Když Pires poslouchám, zažívám vjem velkého duchovního přesahu. Její interpretace Mozartovy hudby a dnes už legendární spolupráce s houslistou Augustinem Dumayem dokonce kdysi změnila můj pohled na daný repertoár. Sama Pires se netají tím, že sólovými recitály spíše šetří, o to větší mám radost, že vystoupí na našem festivalu,“ vyznává se dramaturg Třeštík. Její recitál se uskuteční 6. listopadu 2021.
Firkušného festival se 9. listopadu 2021 uzavře recitálem ruského klavíristy Arkadije Volodose. Výstižně jej charakterizoval Thomas Frost, dlouholetý producent nahrávek Vladimira Horowitze: „Volodos má vše potřebné k tomu, aby na klavír přenesl své myšlenky – představivost, vášeň, fenomenální techniku. Jeho virtuozita nezná hranic, v kombinaci s jedinečným smyslem pro rytmus, barvy a poezii z něj činí vypravěče silných příběhů a nekonečných světů!“ Recitál otevře Schubertova optimistická a grandiózní Sonáta D dur, která odráží krásu alpské přírody. Z velkého hudebního plátna se pak klavírista přenese do roku 1909, kdy vznikala první kniha dvanácti Preludií Clauda Debussyho. Co preludium, to originální impresionistická malba, ať už jde o slavnou Dívku s vlasy jako len nebo Potopenou katedrálu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]