Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Ministr Zaorálek odmítá další omezení kultury, dokud stát nenavýší podporu umělců
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Chystá seHudbaOperaTanecZ domovaZprávy

Ministr Zaorálek odmítá další omezení kultury, dokud stát nenavýší podporu umělců

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nepodpoří na jednání vlády vyhlášení dalšího omezení kulturních akcí, pokud nedostane více peněz na její záchranu. Na dotaz novinářů to dnes sdělila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.

ČTKredakce
Publikováno 07/10/2020
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:
Ministr kultury Lubomír Zaorálek

Ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes oznámil, že vzhledem k rostoucímu počtu nakažených nemocí covid-19 v pátek vyhlásí další opatření, jež by měla šíření nemoci zabránit. Měla by se týkat opět volnočasových aktivit, nedotknou se ekonomiky a mají platit od pondělí 12. října dva týdny.

„Pokud vláda na návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly rozhodne o dalším omezení kulturního života v ČR, nepodpořím tento návrh na jednání vlády, pokud nedostanu další peníze do dotačních programů na záchranu kultury, ať se jedná o subjekty podnikající v kultuře, neziskové nebo veřejné organizace či jednotlivce,“ uvedl dnes Lubomír Zaorálek. Vláda se má sejít v pátek ráno.

V současné době mohou hrát divadla a lidé je mohou s nasazenými rouškami navštěvovat. V jednom sále může být maximálně 500 lidí, stejně jako v kinosále. Nesmí se ale hrát opera a další představení s převahou zpěvu, zpívat se nesmí ani ve školách či v kroužcích nebo jiných spolcích. Pořadatelé výstav už téměř zrušili vernisáže, na výstavy ale lze po menších skupinách chodit.

Na podporu kultury vláda nejprve schválila miliardový podpůrný balíček, později ministerstva kultury a průmyslu spustila program COVID-kultura, který směřuje k podnikatelům v kultuře a má k dispozici 900 milionů korun. Program má kompenzovat výdaje, které vznikly v souvislosti s neuskutečněnými akcemi. Ne všechny subjekty působící v kultuře, které kvůli vládním opatřením tratily, ale na peníze z něj nedosáhnou. Na to, že na peníze nebudou mít nárok, nejprve upozornili filmoví distributoři, později také Asociace hudebního průmyslu zastupující největší tuzemské společnosti působící v hudebním průmyslu.

Příjem žádostí do programu COVID-kultura měl skončit 18. září, ministerstvo průmyslu ale k tomuto datu evidovalo žádosti jen za zhruba 86 milionů korun, prodloužilo ho tedy do 30. září. MPO a MK chystají druhou výzvu, kterou by se měl rozšířit okruh žadatelů.

Kromě nově vzniklé Asociace hudebního průmyslu vznikla také iniciativa Art Gate na podporu technického a produkčního personálu v kultuře, takových firem či lidí je v ČR víc než 100 000 a podle jejich zástupců na ně stát s případnou podporou zcela zapomněl.

Témataepidemie koronaviru 2020/2021/2022Lubomír Zaorálek
Sdílet článek
Facebook email vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Severočeská filharmonie na zahajovacím koncertě vystoupí po více než půl roce v plném obsazení
Další článek Soubory Pavel Haas Quartet a Quartetto di Cremona společně uvedly světovou premiéru
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up