Malířka a spisovatelka Veronika Bílková vydává u Verzone knihu Bohuslav Martinů s desítkami velkoformátových ilustrací, které sledují inspirační zdroje skladatele i jeho dramatický osud. Křest proběhne 17. listopadu 2025 v budově HAMU a doplní jej vernisáž autorčiných obrazů.
Martinů, rodák z Poličky, se roku 1923 přestěhoval do Paříže, kde rychle modernizoval svůj styl. Devět měsíců poté zkomponoval Half-time inspirovanou fotbalem. Vřava vzdává hold Charlesi Lindberghovi a evokuje atmosféru na pařížském Le Bourget po jeho přeletu Atlantiku v roce 1927. Bílková malbou provází čtenáře od Čech přes Francii až po americký exil.
Autorka se dva roky věnovala Martinů jako osobnosti otevřené novým podnětům i zakázkám: psal hudbu pro reklamní film firmy Baťa i pro Alberta Einsteina, s nímž se v Americe setkal. Kniha popisuje také vzpomínky na Paříž, útěk z okupované Francie a americké období od roku 1941, kdy si upevnil mezinárodní postavení; k výrazným úspěchům patří premiéra Památníku Lidicím v Carnegie Hall rok po vypálení Lidic.
Bílková vystudovala Ilustraci na FDULS v Plzni. V diplomové práci propojila text a velkoformátové ilustrace o L. v. Beethovenovi, za což získalo nakladatelství Verzone na BIB 2020 čestné uznání v kategorii Mimořádný vydavatelský počin. Na koncept navázala knihou Bedřich Smetana (Verzone, 2022; Zlatá stuha 2023). Novinka vychází v rámci volné ediční řady Verzone.
Podle Moniky Holé (vedoucí Hudební fakulty JAMU) jde o unikátní počin: ač autorka není muzikoložka, nabízí fundovaný text propojující znalost Martinů s historicko-společenským kontextem. Ilustrace, malované akrylem a olejem na plátně, fungují jako samostatná díla. Výstava bude v budově HAMU, Malostranské nám. 13, otevřena do konce roku; plánuje se její prezentace v Česku i v zahraničí.