Košická filharmonie zahraje v Praze, koncert připomene zakladatele Československa

Státní filharmonii Košice tento týden čekají dva koncerty s programem Novák – Suchoň – Suk pod taktovkou Tomáše Braunera. V sólovém partu se představí houslista Dalibor Karvay. V úterý 4. listopadu 2025 vystoupí SFK v Obecním domě v Praze u příležitosti výročí narození T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. O dva dny později, ve čtvrtek 6. listopadu v 19:00 hodin, zazní téměř totožný program také v Domě umění v Košicích na koncertě s názvem Tatry a Praha – Karvay a Brauner.

PRJana Tomalová
3 minut čtení
Dalibor Karvay (foto Jana Ilko)

Koncept košických filharmoniků propojuje slovenskou a českou hudební tradici prostřednictvím tří výrazných symfonických děl – tří pilířů národní hudby – a dvou osobností: slovenského houslového virtuosa Dalibora Karvaye a českého dirigenta Tomáše Braunera.

„Projekt Tatry a Praha není jen koncertní večer, ale kulturní most mezi dvěma národy. Hudba zde slouží jako prostředek dialogu, vzájemného respektu a oslavy společné historie i současnosti,“ říká stálý hostující dirigent SFK Tomáš Brauner.

Jedním z poslání Státní filharmonie Košice je reprezentovat slovenské kompoziční a interpretační umění i za hranicemi země.

„Slovensko a Česko byla po desetiletí formována společným kulturním, politickým i ideovým prostorem. To, co nás spojovalo, nebyla jen státnost a hodnoty, ale i umělecký jazyk – a hudba byla jedním z nejživějších nositelů této společné identity. Připomenout si Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika hudbou znamená připomenout si i naši historickou blízkost, kulturní sounáležitost a vzájemný respekt,“ uvádí generální ředitelka SFK Lucia Potokárová.

Do České republiky přijíždí SFK s pečlivě vybraným programem. Vítězslav Novák byl vášnivý turista, horolezec a vlastenec – tedy člověk, kterého fascinovaly Tatry. Toto pohoří se stalo inspirací jeho symfonické básně V Tatrách, v níž využil charakteristické prvky slovenských lidových písní i impresionistické efekty.

„Dále zazní skladba Eugena Suchoně – Burleska pro housle a orchestr. Jde o virtuózní kompozici, která dává sólistovi prostor pro technickou brilanci i hluboký výraz. Spojuje slovenský hudební jazyk s moderními kompozičními prvky,“ doplňuje Brauner.

V roli sólisty se představí Dalibor Karvay, který v současnosti působí jako koncertní mistr orchestru Wiener Symphoniker.

„Na závěr zazní symfonická báseň Praga Josefa Suka. Vzdává zde hold svému milovanému městu – Praze. Praga je plná slavnostní atmosféry, historických odkazů a emocionální hloubky. Suk využívá bohatou orchestraci a silné melodické linie,“ uzavírá Brauner.

Ve skladbě je stále patrný vliv Sukova učitele Antonína Dvořáka, stejně jako smetanovská idea národní hudby a příklon k programnímu pojetí.

Téměř totožný program zazní i ve čtvrtek 6. listopadu 2025 v 19:00 hodin v Domě umění v Košicích.
Na rozdíl od pražského koncertu zde však bude uvedeno celé Suchoňovo dílo Fantazie a Burleska pro housle a orchestr. Vstupné činí 18/14/12 €, lóže 22 €.

Vstupenky na koncerty SFK jsou v prodeji se slevou 30 % v pokladně Domu umění (pondělí–čtvrtek 10:00–12:00, 14:00–17:00) nebo hodinu před koncertem, případně online na www.sfk.sk. Vstupenky na pražský koncert nejsou v prodeji.

Sdílet článek
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře