Štátna filharmónia Košice spolupracuje se studenty konzervatoří, ve společném podání zazní Beethovenova Osudová

Nahrávka první části Osudové odstartovala v roce 1977 na sondách Voyager 1 a 2 jako odkaz potenciálním mimozemským civilizacím. Podle dirigenta Dionysia Grammena si těžko představit lepší dílo na projekt ze série Mladé talenty. Štátna filharmónia Košice každoročně spolupracuje se studenty konzervatoře, ti se tento týden posadí do orchestru s hráči Štátné filharmónie Košice a zahrají i sólově. Koncert BEETHOVENOVA OSUDOVÁ A MLADÉ TALENTY se koná 19. března 2026 od 19:00 hodin v Domě umění, veřejná generálka je ve stejný den od 10:00 hodin a debata O koncertě před koncertem od 18:00 hodin.

PRJana Tomalová
3 minut čtení
Dionysis Grammenos (zdroj Dionysis Grammenos)

Z filharmoniků se stanou mentoři

Studenti Konzervatoře Jozefa Adamoviče a Konzervatoře Petera Dvorského se na jeden filharmonický týden opět posadí do orchestru s profesionály ze Štátné filharmónie Košice. Tentokrát to bude pod taktovkou Dionysia Grammena, který se intenzivně věnuje právě výchově mladé hudební generace. Založil a umělecky vede Řecký mládežnický symfonický orchestr. Těleso přivedl na prestižní pódia včetně Carnegie Hall či londýnské St Martin-in-the-Fields. V roce 2020 se pak stalo rezidenčním orchestrem v Megaronu v Aténách.

Podle umělce si mladé talenty budou pod jeho taktovkou tříbit cit pro rytmus a dynamiku, čtení dirigentských gest či začlenění se do „týmu“ – společného orchestrálního celku. Hráči Štátné filharmónie Košice na sebe zas přeberou úlohu mentorů, podporovatelů a nositelů hudebních hodnot. „Masterclass“ symfonického řemesla vyvrcholí koncertem, na kterém se čtyři studenti představí sólově v doprovodu orchestru.

Allegro con brio stále lítá v mezihvězdném prostoru

Na investici do nastupující orchestrální generace Štátné filharmónie Košice tentokrát zvolila ikonickou Beethovenovu „Osudovou“ Symfonii č. 5 c moll. „Hluboká symbolika spolu s její mistrovskou revoluční kompoziční silou z ní činí jeden z vrcholů lidské tvořivosti. Není náhodou, že byla vybraná na Voyager Golden Record jako jedno z děl reprezentujících lidstvo,“ říká Grammenos o symfonii, jejíž motiv osudu klepajícího na dveře zná snad každý. V NASA se rozhodli, že by ji neměli znát pouze pozemšťané. První část díla, Allegro con brio, je součástí nahrávek na desce, která odletěla do vesmíru na sondách Voyager 1 a 2. „Dílo nese ve své DNA vítězství moderní civilizace – nám vlastní právo na svobodu, mír a rovnost, ale i naše neustálé existenciální hledání. Jen těžko si lze představit vhodnější dílo pro výjimečnou příležitost, při které se pojí dvě či tři generace hudebníků sdílející jednu vizi a víru v základní lidské hodnoty,“ doplňuje dirigent.

Zazní i sólo pro cimbál

Mladé talenty si vyzkoušejí i chuť sólových výkonů. Večer otevře první část Mozartova Koncertu pro klavír a orchestr č. 9 Es dur v podání Vojtecha Filipa Kopka. Zpěvák Oliver Olejár uvede ukázku z Haydnova oratoria Die Jahreszeiten a árii z Mozartovy opery Don Giovanni. Bohodar Vatsyk zahraje Koncert pro cimbál a orchestr Dezidera Zádora a první část Wieniawského Koncertu pro housle č. 2 d moll uvede Samuel Bandy.

Sdílet článek
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře