Zapomeňte na předvídatelné hrdiny, nastala éra antihrdinů. Jejich lži a intriky jsou v Händelově opeře Agrippina v hlavní roli. Čeho je Agrippina schopna, aby získala císařský trůn pro svého syna Nerona?
Agrippina bude na brněnském jevišti uvedena poprvé, a to v již osvědčené spolupráci se skvělým barokním orchestrem Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse, v režii Martina Glasera, v poutavé scénografii Petra Vítka a s atraktivními kostýmy Martina Chocholouška.
„Chtěli jsme s celým inscenačním týmem vytvořit most mezi příběhem, který se odehrává v antickém Římě, byl stvořen barokním libretistou a hudebním skladatelem a vyprávíme ho lidem žijícím v 21. století. Lidé, kteří jdou bezskrupulózně za svým cílem, jsou ale pořád stejní, podobně jako se nemění ti, kteří bojují za svou lásku. Händel bravurně, chtělo by se říct až postmoderně, přeskakuje mezi polohami vyprávění – vedle vypjatých dramatických scén staví situace s velkým komickým potenciálem, k politickému thrilleru přidá rodinné drama, po procítěné milostné scéně střihne číslo, které má energii jako z popového koncertu. To jsme se snažili využít a věřím, že divákům nabídneme inscenaci s velkorysou, překvapivou a proměnlivou vizualitou, opulentními kostýmy, obrovskou energií, a hlavně nádhernou hudbou, která vypráví příběh, ve kterém se mohou poznat i dnešní lidé…“ upřesňuje Martin Glaser.
Titulní roli ztvární Pavla Vykopalová, která slavila velký úspěch již s Händelovou Alcinou, poprvé se zde také představí švýcarský kontratenorista Constantin Zimmermann (Ottone) a český kontratenorista Vojtěch Pelka (Nero). Skvělé obsazení doplní Doubravka Novotná (Poppea), polský basista Wojtek Gierlach (Claudius), Tadeáš Hoza (Pallante), Monika Jägerová (Narciso) a David Nykl (Lesbo).
Politické intriky jsou aktuální téma v každé době, a pokud v jejich středu uváznou zamilovaní lidé, je to i ideální námět na operu. Kardinál Grimani dodal v libretu politickou satiru plnou ironie a Händel jí dal v hudbě drama, humor, zoufalství i lásku. Agrippina měla premiéru 1709 v Benátkách a stala se okamžitě úspěchem sezony a Händelovým prvním mistrovským dílem. A není divu, co hudební číslo to typický händelovský hudební hit vykreslující jednotlivé postavy od všehoschopné Agrippiny, jejího dětinského syna Nerona, stárnoucího císaře Claudia, malé intrikánky Poppei po čestného Ottona v tak živých barvách, že máte pocit, že je můžete potkat na ulici před divadlem.
„Händel byl mistr, který dokázal ve svém díle demonstrovat pochopení pro lidskou slabost, pro lidské selhání, pro složitost lidské duše. Také je zajímavé, že on těm negativním postavám, kterých je Agrippina plná, svěřil ty nejkrásnější hudební momenty. A právě tohle porozumění lidské duši je největší devíza Händelova umění. Pokud se nám podaří něco z toho zprostředkovat publiku, tak budu velmi šťastný,“ doplňuje dirigent Václav Luks.
Georg Friedrich Händel: Agrippina
Premiéra: 11. dubna 2026
Reprízy: 18. a 19. dubna, 10., 30. a 31. května 2026
Janáčkovo divadlo, Brno
Inscenační tým
Hudební nastudování: Václav Luks
Režie: Martin Glaser
Scéna: Petr Vítek
Kostýmy: Martin Chocholoušek
Světelný design: Martin Špetlík
Choreografie: Martin Pacek
Dramaturgie: Patricie Částková
Účinkující
Agrippina: Pavla Vykopalová
Nero: Vojtěch Pelka
Pallante: Tadeáš Hoza
Narciso: Monika Jägerová
Lesbo: David Nykl
Ottone: Constantin Zimmermann
Poppea: Doubravka Novotná
Claudius: Wojtek Gierlach
Collegium 1704