„Brahmsova pozdní díla jsou jako svědectví. Ale co nám zde tento tajnůstkářský muž odhaluje? Nebo spíše, co se stále snaží skrývat? Skrývat až do samého konce a probouzet v nás neodolatelnou touhu hádat, co to je… Možná právě v tom spočívá jejich krása,“ říká Piotr Anderszewski o dílech, která mimochodem nedávno vyšla na jeho nejnovějším CD.
Piotr Anderszewski v sezóně 2025/2026 odehrál sólové recitály ve Wigmore Hall, Philharmonie de Paris, Muziekgebouw v Amsterdamu, Tonhalle Zurich a dalších vyhlášených síních. Účastní se také turné po Číně, Japonsku a Austrálii. Anderszewského umělecký život byl námětem několika dokumentů filmaře Bruna Monsaingeona. V současné době tento všestranný umělec píše knihu, ve které reflektuje své mnohotvaré zkušenosti s hudebním světem.
Slovo dramaturga Martina Rudovského: Fenomenální polský klavírista Piotr Anderszewski je vzácný typ umělce. Neokázalý, tichý, introvertní. Stále hledající, podobný skladatelům v tom, jak se stále vrací k již zdánlivě dokonanému. V březnu 2016 tento světoběžník načas přerušil kariéru, aby se nadechl k novému hledání. Poprvé jsme jej přivítali v naší klavírní řadě v roce 2018, tehdy večeru dominoval variační princip. V dubnu 2026 bude zase převažovat dílo Johannesa Brahmse, které dychtivě volá po Anderszewského schopnosti hlubokého ponoru do hudby.
