Adam Plachetka a Ondřej Havelka pokřtili nové album

Operní pěvec, basbarytonista Adam Plachetka a milovník jazzu a swingu, herec a zpěvák Ondřej Havelka pokřtili na akci v zaplněném pražském Radiocafé společné album Nebe na Zemi. Plachetka v poslední době s oblibou překračuje hranice světa klasické hudby do mimooperních žánrů. Tentokrát obrátil svůj zájem k repertoáru Osvobozeného divadla a melodiím Jaroslava Ježka s texty Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ke spolupráci přizval Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers.
Adam Plachetka a Ondřej Havelka (zdroj Filharmonie Brno)
Adam Plachetka a Ondřej Havelka (zdroj Filharmonie Brno)

“Tvorbu Ježka, Voskovce a Wericha jsem poznal v pubertě a stala se pro mě osudovou. Jako začínající autor jsem měl poklad v Osvobozeném divadle,” uvedl kmotr nahrávky, herec Zdeněk Svěrák. “Jako mladý jsem měl rád jejich veselejší tvorbu, jako starší mám rád tu tklivější část, za klenoty považuju písně jako Klobouk ve křoví,” dodal.

Koncertně projekt Nebe na Zemi Adam Plachetka s Ondřejem Havelkou představili na letošním festivalu Smetanova Litomyšl. Posluchači ho budou moci slyšet na následujícím turné, při kterém se mimo jiné představí 28. a 29. listopadu v pražské Lucerně.

“Děkuji mu, že se snížil z piedestalu operní hvězdy k nám obyčejným jazzmanům,” řekl Havelka.

Na křtu, který milovník jazzu, swingu a prvorepublikové kultury Havelka označil za “uvedení alba do dobré společnosti”, přítomní umělci zazpívali píseň Holduj tanci, pohybu. Na nahrávce jsou dále známé písně jako David a Goliáš, Tmavomodrý svět, Svítá, Pochod stoprocentních mužů nebo Šaty dělaj’ člověka. “Spolupráce s Adamem Plachetkou byla jedním slovem skvělá. Adam mne přijal a respektoval jako poněkud staršího mentora, který má s interpretací meziválečné populární hudby již dlouhodobé zkušenosti. Já jsem se naopak z pozice jakéhosi režiséra snažil ctít jeho mimořádné schopnosti špičkového pěvce,” podotkl Havelka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments