Adam Plachetka vydává knižní rozhovor To je klasika!

Uznávaný operní pěvec Adam Plachetka v knižním rozhovoru s názvem To je klasika! hovoří o světě opery a klasické hudby. Pro zpracování knihy Plachetka oslovil svého kamaráda z konzervatoře Vojtěcha Babku, který pracuje v Českém rozhlase a má blízko ke psaní i k hudbě.

Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)
Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)

„Bavili jsme se o tom, jakou formu zvolit, a nakonec jsme se shodli, že než rozhovor nějak komplikovaně přepisovat do uceleného textu, mohli bychom naopak zachovat podobu rozhovoru. Myslím si, že to povídání vychází o to přirozeněji,“ řekl basbarytonista Adam Plachetka.

Vzhledem k protipandemickým opatřením Plachetka knihu pokřtil v pražském Paláci knih Luxor bez přítomnosti publika. Kmotrou byla spisovatelka Bára Nesvadbová, které pěvec na oplátku pokřtil její publikaci Povídání Anny Hogenové. „Protikovidová opatření zabraňují, abychom křest udělali pro veřejnost. Jsem rád, že se knihu povedlo i přes nedostatek papíru vytisknout,“ podotkl Plachetka.

Kniha To je klasika! má podtitul Nevážné rozmluvy o vážné hudbě. „Nejobtížnější otázkou při psaní knihy bylo, jak moc odborně ji pojmout. Nakonec jsme se rozhodli, že chceme srozumitelnost pro běžného čtenáře, ale nesklouzávat do trivializace a dát tam i něco poučeného pro studenty v oboru,“ sdělil Plachetka. „Snažili jsme se vyhnout bulvarizaci, i když tam jsou moje zážitky a zkušenosti, drželi jsme se v mantinelech profesního života,“ dodal.

Spoluautor knihy Vojtěch Babka vystudoval sólový zpěv ve třídě Luďka Löbla na Pražské konzervatoři. Díky tomu získal vhled do otázek pěvecké techniky, hudebně dramatického umění i divadelního zákulisí. „Adam Plachetka, jehož uznává publikum doma i ve světových hudebních metropolích, a jehož pojí spolupráce s nejrespektovanějšími osobnostmi uměleckého světa, je stále týmž srdečným, vtipným, spontánním a inspirativním kamarádem, jako v prvním ročníku konzervatoře. Ovšem, s devizou zkušeností a názorů, jaké se za dvě desetiletí kariéry podaří nastřádat málokomu,“ napsal v předmluvě knihy.

Šestatřicetiletý pěvec Plachetka dosud ve své kariéře odehrál přes 700 představení a 170 koncertů. Mezi jeho vrcholné role patří Don Giovanni, Přemysl z Libuše nebo Figaro z Figarovy svatby. Plachetka vedle úspěchů na české scéně zažívá mimořádně úspěšnou kariéru v zahraničí, zejména jako člen souboru Vídeňské státní opery a pravidelný host Metropolitní opery. V roce 2012 se oženil s českou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments