Advent PKF – Prague Philharmonia: online, komorně, i pro děti

Byť PKF – Prague Philharmonia zrušila všechny plánované koncerty až do konce tohoto roku, v kontaktu se svými posluchači rozhodně zůstane. Do virtuálního světa přesouvá některé z původních programů, například první koncert dětské abonentní řady, který odvysílá již tuto neděli. Zajímavostí je pak nově sestavený cyklus komorních online koncertů, jenž odstartoval právě tento týden.

Cesta k pramenům – Filip Sychra a Stela Chmelová – PKF – Prague Philharmonia 2020 (foto Martina Fabiánová)

Jako první z cyklu bylo ve středu 25. listopadu zveřejněno vystoupení koncertního mistra Lukáše Pospíšila, který v prostoru Jatka 78 zahrál Bachovu Suitu pro violoncello č. 3. „Jatka 78 jsou ideálním místem pro nový cirkus, tanec, nonverbální, alternativní a loutkové divadlo; a od dnešního dne i pro klasickou hudbu,“ uvádí audiovizuální záznam koncertu ředitelka PKF – Prague Philharmonia Kateřina Kalistová. „Pojďme spolu zažít, zda i zde a po tolika staletích, Bachova hudba pořád povznáší do dimenzí téměř nadpozemských a zároveň stojí nohama pevně na zemi,“ dodává.

Specifikem tohoto cyklu je, že se koncerty odehrávají na různých působivých místech, u přátel a podporovatelů tohoto tělesa. Hráči PKF se zde představí jako skvělí instrumentalisté, kteří, jako hráči komorního orchestru, mají ke komorní hudbě vyžadující dokonalou souhru zcela přirozeně blízko.

Vládní restrikce vedly i ke zrušení koncertů pro děti v Rudolfinu. První z nich, původně plánovaný na polovinu října, se však již dočkal své náhrady. Koncert pod taktovkou Lukáše Klánského bude ke zhlédnutí online již první adventní neděli, 29. listopadu, na facebookových stránkách orchestru. V programu nazvaném Cesta k pramenům se oblíbení skřítci Šíma a Lupi společně vydají na opuštěný ostrov, doprovázeni hudbou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Leoše Janáčka nebo Igora Stravinského.

Bez diváků se nakonec odehraje i zahajovací koncert řady S – Cyklu současné komorní scény s podtitulem Promeškaná příležitost, jenž netradičně propojuje speciálního hosta Petra Kotíka a sólistu Ivo Kahánka. PKF jej nahraje ve spolupráci s Českým rozhlasem před Vánocemi. Nové termíny se podařilo najít prozatím třem podzimním koncertům komorní řady K, mezi nimi vystoupením Tria Incendio nebo Tria Gratia. Tyto koncerty se přesouvají na jarní část sezony. Aktuální informace lze najít na webových stránkách PKF – Prague Philharmonia.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments