Adventní koncert Pražského filharmonického sboru byl zahalen smutkem

Tragický den 21. prosince 2023 se nám zaryje nesmazatelně a hluboko do našich duší. Kdo se to odpoledne nacházel v centru Prahy blízko Rudolfina, se ještě nestihl vzpamatovat ze šoku. I ti, kdo se o událostech na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy doslechli či dočetli jen zpovzdálí, byli taktéž částečně paralyzováni. Proto i pořadatelé koncertu Pražského filharmonického sboru na Žofíně váhali, zda koncert neodvolat. Rozhodli se pro hudbu, na protest proti záměru útočníka co nejvíce ublížit… Drželi jsme minutu ticha za zesnulé a jejich rodiny. Byla to ta „nejhlučnější“ minuta ticha. Emoce se v nás bouřily, slzy se hrnuly do očí. I na potápějícím se Titaniku prý hrála hudba až do konce. Hudba je mocná, hudba je lék…
Pražský filharmonický sbor: Adventní koncert
21. prosince 2023, Palác Žofín (foto Petr Kadlec)
Pražský filharmonický sbor: Adventní koncert 21. prosince 2023, Palác Žofín (foto Petr Kadlec)

Nelze hodnotit koncert těsně po takové události. Bylo to jen pár hodin a pár stovek metrů od místa tragédie… Obdivovala jsem všechny na pódiu, sama jsem měla stažené hrdlo. Všichni umělci – praví profesionálové – podali vynikající výkon, jako by se v nich vzedmula nečekaná síla, vydávali ze sebe to nejlepší. Dali nám, posluchačům, možnost na chvíli se odpoutat od přítomnosti.

Na programu byly koledy. V první polovině koncertu to byl již tradiční a hodně hraný cyklus Vánoční pro recitaci, sóla, sbor, varhany a orchestr Luboše Fišera, který začal recitací Martina Myšičky. Poté zaznělo sólové Gloria Aleše Brisceina následováno Pražským filharmonickým sborem. Doprovodným tělesem byla PKF – Prague Philharmonia, celý koncert proběhl pod taktovkou šéfsbormistra PFS Lukáše Vasilka. Sbor zpíval koledu Z nebe posel vychází, poté Kristus Boží syn zahájil sólem barytonista Roman Hoza. Na varhany ho doprovázela Linda Sítková. Sopránová sóla oslavující narození Ježíše a Mariiny ukolébavky zpívala andělským hlasem Karolína Levková. Zazněly trubky a také spousta různých bicích nástrojů včetně zvonkohry.

Po přestávce následovala světová premiéra Vánoční kantáty mladého, ale už poměrně známého českého skladatele Jana Ryanta Dřízala. O tuto skladbu byl požádán a napsal ji na objednávku PFS. Pásmo bylo velmi zajímavě poskládáno, doplněno celou řadou perkusí včetně rolniček, tamburíny či kravských zvonců. Jak si pochvaloval autor, co do nástrojového složení mu objednavatel dal zcela volnou ruku.

Pražský filharmonický sbor: Adventní koncert 21. prosince 2023, Palác Žofín (foto Petr Kadlec)
Pražský filharmonický sbor: Adventní koncert 21. prosince 2023, Palác Žofín (foto Petr Kadlec)

Autor kantátu, jež je určena pro smíšený sbor, sóla a orchestr, rozdělil do tří částí, ve kterých zazněly písně a koledy z celého světa, které byly řazeny dle časového schématu. První část Advent je přípravou na narození Ježíška. Gregoriánský chorál připomínalo hned úvodní Veni, Veni Emmanuel! K dalším koledám, které autor vybral do této části, patřily Marien wart ein bot gesant, Anděl Páně, Ave rosa in Jericho, Byla cesta, byla ušlapaná, Es ist ein Ros entsprungen, Solis praevia a zakončena byla písní Padla rosa studená.

Následovala druhá část s názvem Svatá noc, ve které jsme slyšeli Narodil se Syn Boží, Away in a Manger – The First Noel, Good People All, polská Królu Anielski, Danielis Prophetia, A la Nanita Nana, Búvaj, dieta krásne, Jozef, muj kochany, Bambino divino a ukolébavka v podání čtyř sopránů a čtyř altů Spi Isuse, spi.

Ve třetí části, nazvané Cesta za hvězdou, zaznělo Syn Boží se nám narodil, They Looked Up and Saw a Star, francouzské Les anges dans nos campagnes, Hej, Vánoce, Šcedryj večer, Ščedryk, Kolednice idú, Kristus Pán se narodil a snad nejznámější vánoční píseň Adeste Fideles. Všechny tyto pastýřské a oslavné zpěvy byly zakončeny písní Jana Amose Komenského Soudce všeho světa, Bože do úplného ztišení…

Pražský filharmonický sbor: Adventní koncert 21. prosince 2023, Palác Žofín (foto Petr Kadlec)
Pražský filharmonický sbor: Adventní koncert 21. prosince 2023, Palác Žofín (foto Petr Kadlec)

Pražský filharmonický sbor: Adventní koncert
21. prosince 2023, 19:30 hodin
Palác Žofín

Program
Luboš Fišer: Vánoční pro recitaci, sóla, sbor, varhany a orchestr
Jan Ryant Dřízal: Vánoční kantáta (světová premiéra)

Účinkující
Karolína Levková – soprán
Aleš Briscein – tenor
Roman Hoza – baryton
Martin Myšička – recitátor
Linda Sítková – varhany

Pražský filharmonický sbor
PKF – Prague Philharmonia
Lukáš Vasilek – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments