Akademie MenART a Atrium Žižkov zvou na Hudební Odysseu

Společný koncertní cyklus Akademie MenART a Atria Žižkov Hudební Odyssea 26. ledna 2024 nabídne koncert virtuosního klavíristy Ivo Kahánka, mezinárodně uznávaného flétnisty Jana Ostrého a mladé generace jejich talentovaných stipendistů z celé ČR.
Jan Ostrý (foto Khalil Baalbaki)
Jan Ostrý (foto Khalil Baalbaki)

Ivo Kahánek a Jan Ostrý v rámci společného koncertního cyklu Akademie MenART a Atria Žižkov pod názvem Hudební Odyssea společně přednesou Fantazii pro flétnu a klavír Gabriela Faurého. Ivo Kahánek vzdá hold jubilantovi Bedřichu Smetanovi v provedení dvou klavírních skladeb – V Čechách a Macbeth a čarodějnice. Mladí talentovaní interpreti představí svoji jiskřivou virtuozitu i vášeň ve skladbách autorů od doby baroka až po 20. století. Klavíristé se představí v provedeních skladeb Sergeje Rachmaninova, Ferenze Liszta, Francise Poulenca, ale taktéž Bedřicha Smetany, Roberta Schumanna či Isaaca Albénize. Flétnistky představí díla období klasicismu a pozdního romantismu. Společně se svojí studentkou vystoupí Jan Ostrý v interpretaci části sonáty Johanna Christiana Bacha, flétnová čísla doprovodí klavíristka Silvie Ježková. Komorní hudbu představí úspěšné dívčí flétnové trio z Vysokého Mýta v provedení posluchačsky atraktivních skladeb autorů 20. století. Koncertem bude s nadhledem provázet redaktor Českého rozhlasu Vltava, Daniel Jäger.

Hudební Odyssea představuje špičkové umělce působící v Akademii MenART společně s jejich žáky napříč ročníky. „Naším cílem je stipendisty inspirovat. Právě příležitost koncertovat přímo se svým mentorem považujeme za skvělou zkušenost, která má v životě mladých adeptů umění naprosto výjimečné místo. Celý program MenARTu spočívá ve sdílení společné vášně a zkušeností, a právě tento cyklus otevírá setkávání se napříč skupinami a našimi ročníky. Atrium Žižkov je svým prostředím a programem ideálním partnerem společného cyklu,“ doplňuje ředitelka Akademie MenART Dana Syrová.

„Máme za sebou první ročník této společné koncertní řady, který přinesl výjimečnou energii – bylo úžasné a naplňující sledovat, s jakým nasazením a soustředěním se do něj žáci pustili. A jak hlubokou péči jim jejich mentoři věnují. Atrium Žižkov má za sebou dlouhodobou tradici v hudebním vzdělávání a jsme rádi, že na ni můžeme navázat tak krásným projektem,” vysvětluje Marie Kašparová, ředitelka organizace Kultura Praha 3, jež Atrium zastřešuje.

Koncerty začínají vždy v 18.00 hodin. Více informací a vstupenky naleznete na webových stránkách MenART a Atrium Žižkov.

Dvě významné osobnosti české klasické scény a mentoři Akademie MenART chystají již podruhé společný koncertní večer. Spojuje je mistrovství ve svém oboru a velkorysá podpora, kterou věnují nastupující generaci. „Mezi talentovaným žákem a profesionálním umělcem je jistě spousta rozdílů v dovednostech a zkušenostech, ale v jedné věci jsou – nebo by měli být – stejní: oba by měli cítit intenzivní touhu vyjadřovat se hudbou,“ doplňuje zakládající mentor Akademie MenART Ivo Kahánek. Na podiu je tento večer doplní mladí hudebníci z MenARTu.

Mladistvou virtuositu představí nadaní klavíristé, laureáti řady ocenění ve svých věkových kategoriích: Denis Stefanov a Semjen Yakimov z Gymnázia Hlavního města Prahy, kteří studují pod vedením pedagogů Petra Toperczera a Libuše Tiché. Pro tento večer si vybrali přednes skladeb ruské klavírní školy Sergeje Rachmaninova a Prokofjeva. Klavíristka Nora Lubbadová ze ZUŠ Olešská, kde ji vede pedagožka Jaromíra Šnederflerová, je již veřejnosti známá nejen svými úspěchy na soutěžích, ale i řadou veřejných vystoupení s mediální pozorností. Pro večer v Atriu připravila část ze Smetanových Českých tanců a virtuózní Transcendentální etudu Ference Liszta. Tuto trojici doplní mladičké Magdaléna Kovářová ze ZUŠ Frýdek-Místek pod vedením pedagožky Libuše Vondráčkové a Vivi Nguyen ze ZUŠ Jižní město, která pracuje v klavírní třídě Jarmily Holcové. Dívky přednesou drobnější skladby Domenica Scarlattiho, Roberta Schumanna, Francise Poulenca, Bedřicha Smetany a Isaaca Albénize.

Koncert otevře společně se svým pedagogem Janem Ostrým talentovaná mladá flétnistka Alice Štěpánková, studentka Pražské konzervatoře, absolventka ZUŠ J. A. Komenského Studénka ve flétnové třídě Markéty Tulejové. Společně přednesou v doprovodu klavíristky Silvie Ježkové první větu ze Sonáty C Dur Johana Christiana Bacha. Na flétnu se taktéž představí letošní stipendistka, mladičká Johana Švejnohová ze ZUŠ Česká Lípa, kterou vede pedagožka Michaela Mühlhansová, v provedení první věty ze Sonáty G Dur Dominika Josefa Škroupa. Sólová flétnová čísla doplní ještě Štěpánka Petrová, úspěšná absolventka programu MenART pod vedením své pedagožky Dany Slavíkové v ZUŠ Jihlava, která ve spolupráci taktéž se Silvií Ježkovou přednese Balladu pro flétnu a klavír francouzského skladatele pozdního romantismu Alberta Périlhou. Dramaturgii koncertu občerství trojice mladých flétnistek, Markéta Pešková, Anna Salašková a Denisa Müllerová vystupující pod názvem Sweg Trio, které vede v ZUŠ Vysoké Mýto pedagožka Lada Štěpánková Polcarová. Uskupení, které v tomto školním roce pracuje v programu MenART pod mentorským vedením Jana Ostrého, přednese díla autorů 20. století, Jiřího Hudce a Gregory Yasinitskyho.

Další termíny koncertní řady Hudební Odyssea v Atriu Žižkov:
12/4/2024 Radka Fišarová a mladí
11/102024 Michaela Fukačová, Pavel Steidl a mladí
22/11/2024 Jan Fišer, Jiří Kabát a mladí

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments