Akademie Versailles již potřetí nabídne prestižní kurzy i koncert pro veřejnost

V třetím březnovém týdnu se do Prahy již potřetí sjedou účastníci mezinárodních interpretačních kurzů nazvaných Akademie Versailles. Ty budou v letošním roce věnované francouzské vokální a instrumentální hudbě období baroka. Pod vedením špičkových umělců a zkušených pedagogů, jako jsou francouzská sopranistka Chantal Santon-Jeffery, violoncellista Bruno Cocset, flétnistka Jana Semerádová nebo cembalistka Béatrice Martin se studenti seznámí se zásadami dobové interpretace, ale také se základy gestiky a barokního tance, deklamace, rétoriky a (v případě zpěváků) výslovnosti staré francouzštiny. Kurzy připravili pořadatelé festivalu Letní slavnosti staré hudby ve spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles (CMBV), Francouzským institutem a Hudební fakultou Akademie múzických umění v Praze (Oddělení historicky poučené interpretace, cembalová třída).
Akademie Versailles (foto Petr Dyrc)

Vedle intenzivní individuální i skupinové práce se svými lektory se vybraní mladí pěvci a instrumentalisté z České republiky a mnoha dalších zemí včetně Francie, Ruska, Polska, Velké Británie, Japonska či Portugalska představí veřejnosti na závěrečném koncertu. Koncert proběhne v neděli 24. března 2019 od 14 hodin v Sále Martinů pražské HAMU. Vstup je zdarma na základě povinné registrace na [email protected]. Širší veřejnosti jsou otevřeny také úvodní přednášky, jimiž budou kurzy 20. března zahájeny a v nichž umělecký ředitel Centra barokní hudby ve Versailles Benoît Dratwicki a česká muzikoložka Jan Franková pohovoří o hudební praxi v Paříži, potažmo Francii 18. století. Přednášky se konají od 9.30 hodin v Galerii HAMU, vstup pro veřejnost je volný stejně jako v případě koncertu (tedy také na základě povinné registrace na [email protected]), na němž zaznějí díla J.-Ph. Rameaua, A. Campry, J.-N.-P. Royera a dalších.

Akademie Versailles, která je dalším výsledkem intenzivní spolupráce mezi prestižním Centrem barokní hudby ve Versailles, jehož úkolem je zachování a šíření dědictví zejména francouzské barokní kultury, a mezinárodním hudebním festivalem Letní slavnosti staré hudby, proběhne od 20. do 24. března 2019 v prostorách HAMU v Lichtenštejnském paláci na pražském Malostranském náměstí. Omezenému počtu fundovaných zájemců, zejména z řad studentů vyšších hudebních škol, bude na základě předběžné registrace umožněna bezplatná pasivní účast na kurzech.

Kurzy jsou určeny studentům konzervatoří a vysokých hudebních škol, profesionálům a hudebním pedagogům; na základě zaslaných nahrávek byli lektory vybráni účastníci z České republiky, Francie, Dánska, Japonska, Polska, Velká Británie, Německa, Ruska, Turecka, Rumunska, Slovenska, Maďarska, Finska. Notový materiál zdarma poskytne Centrum barokní hudby ve Versailles.

Akademie Versailles (foto Petr Dyrc)

Veřejně přístupné akce v rámci Akademie Versailles 2019
(zdarma na základě povinné registrace na [email protected]):

 

Galerie HAMU – 20. března 2019, 9:30,

Úvodní přednáška:

Music at Parisian Salons in the 18th Century and How Musicians from Central Europe Contributed to it
(Jana Franková)

French Style in Baroque Music: Context and úractices in Paris During the 18th Century
(Benoît Dratwicki)

Sál Martinů HAMU – 24. března 2019, 14.00,

Závěrečný koncert účastníků Akademie Versailles
Na programu: J.-Ph. Rameau, A. Campra, M. P. de Montéclair, L.-N. Clérambault, J.-N.-P. Royer a další

 

PASIVNÍ ÚČAST na Akademii Versailles:
po registraci na [email protected]

 

LEKTOŘI:

Chantal Santon-Jeffery – sólový zpěv, interpretace, ornamentika

Stéphanie Pfister – housle, komorní hra

Jana Semerádová – flauto traverso, komorní hra

Bruno Cocset – violoncello, komorní hra

Béatrice Martin – cembalo, basso continuo, komorní hra

Deda Cristina Colonna – gestika, jevištní pohyb, tanec

Benoît Dratwicki – deklamace, rétorika, výslovnost staré francouzštiny

 

Akademie Versailles je mezinárodní vzdělávací projekt zaměřený na interpretaci francouzské barokní hudby a specifika její dobové interpretace. Projekt je připravován ve spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles (CMBV), Francouzským institutem a Akademií múzických umění v Praze. Je také součástí dlouhodobé spolupráce mezi mezinárodním hudebním festivalem Letní slavnosti staré hudby a prestižním CMBV, jehož úkolem je zachování a šíření dědictví zejména francouzské barokní kultury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat