Akordeony přinesly slibný prolog 10. ročníku Nové hudby na druhou

Česko-německý projekt Nová hudba na druhou se letos koná již po desáté. Jeho hlavními organizátory jsou český akordeonista Ladislav Horák a německý skladatel Michael Emanuel Bauer. Základem dramaturgie je vždy soudobá akordeonová komorní tvorba, kdy na začátku každého ročníku jsou vyzváni čeští a němečtí skladatelé, aby napsali pro tento festival skladbu pro stanovené obsazení s akordeonem. Nová hudba je pak provedena na několika koncertech v Bavorsku a v Čechách. Tak vznikla již celá řada skladeb, které dnes žijí na soutěžích či koncertech v obou zemích.
Nová hudba na druhou – Czech Accordion Ensemble, Georg Glasl, 13. října 2022 (zdroj Ladislav Horák)
Nová hudba na druhou – Czech Accordion Ensemble, Georg Glasl, 13. října 2022 (zdroj Ladislav Horák)

Letošní ročník byl zahájen prologem v Koncertním sále Jana Drtiny Konzervatoře a střední školy Jana Deyla na Malé Straně. Hosty a hlavními protagonisty se stali Georg Glasl, hráč na citeru a současně profesor Vysoké hudební školy v Mnichově a Czech Accordion Ensemble pod vedením Ladislava Horáka.

Na programu letošního ročníku jsou nejenom novinky od Michaela Emanuela Bauera, Georga Glasla, Jiřího Bezděka a mladého skladatele Marka Cimbála (narozen 2003), ale i kompozice významné rumunské skladatelky Violety Dinescu, německého skladatele Petera Kiesewettera (1945–2012) či citerové transkripce skladeb Jiřího Antonína Bendy, od jehož narození uplynulo letos tři sta let. Do programu jsou také zařazeny již repertoárové kusy Václava Trojana (1907–1983) a Pavla Trojana (narozen 1956).

Dramaturgie koncertů letos probíhá v jiném formátu, než tomu bylo v předcházejících ročnících, neboť ze skladeb je vytvořeno pásmo, kdy jednotlivé skladby na sebe téměř plynule navazují. Mezi jednotlivými kompozicemi se tedy netleská. Všichni účinkující jsou stále na pódiu, což je především pro akordeonisty dost nepohodlné – během více než hodinového koncertu musí mít těžký nástroj na sobě. Provedení celého koncertu bez pauzy a potlesku se bohužel negativně projevilo na jeho interpretační úrovni. I když dramaturgický záměr je zajímavý, organizátoři akce by se nad průběhem koncertu měli ještě zamyslet.

Nová hudba na druhou – Czech Accordion Ensemble, Georg Glasl, 13. října 2022 (zdroj Ladislav Horák)
Nová hudba na druhou – Czech Accordion Ensemble, Georg Glasl, 13. října 2022 (zdroj Ladislav Horák)

Pražský prolog připravil též seminář s uvedenými skladateli i s interprety jejich novinek. Citerista Georg Glasl seznámil publikum se specifiky svého nástroje i s jeho neobvyklými způsoby hry, což podnítilo zájem přítomných mladých skladatelů. Všichni autoři pak představili záměry, se kterými přistupovali ke kompozici svých skladeb i jejich realizaci. Největší pozornost vzbudil Jiří Bezděk, profesor hudební teorie na HAMU, který seznámil publikum s obsahem své skladby Simulakrum pro citeru a akordeon. Ta naznačuje transkripci neexistující klasické skladby. Navazujete tak na učení o hudebních simulakrech slovenského avantgardního estetika Jozefa Cserese (narozeného 1961).

Samotný koncert nesl všechny znaky předpremiéry, především výkony byly stiženy patrnou nervozitou všech zúčastněných interpretů. Negativně se to projevilo především na tempové rozkolísanosti skladeb s pevným metro-rytmickým řádem. Z toho pak vyplynula nesouhra akordeonového kolektivu či dua. Nejvíce to postihlo již zmíněné Simulakrum Jiřího Bezděka, kde se hloubka nepřesností dotkla i samotné formy skladby. Je logické, že nejlépe v této atmosféře vyzněly již s pódiem srostlé skladby Václava Trojana (aranžmá jeho známé skladby Zřícená katedrála pro akordeonový soubor) a Lightmusic I. od jeho jmenovce Pavla Trojana.

Ve skladbách, které nejsou svázány disciplínou tradiční struktury, přece jen jejich poetika zůstala více. Inspirace moderním francouzským uměním vystihl v kolážovité skladbě Michael Emanuel Bauer, kterou nazval podle slavného režiséra Saint Laurent a které se zhostil ve svobodě podání Georg Glasl. Nálady ambientní hudby pak předložily skladby Spur 1 a 2 od Petera Kiesewettera, první ze jmenovaných pak v opakování celý večer uzavřela. Myslím si, že opětovné provedení této skladby již celý koncert zbytečně časově protahuje, když svoji pravou tečku již našel v efektním Finale Lightmusic I. Pavla Trojana. 

Nová hudba na druhou, 13. října 2022 (zdroj Ladislav Horák)
Nová hudba na druhou, 13. října 2022 (zdroj Ladislav Horák)

Spur neboli Dráha se též jmenuje celý letošní projekt, který svoji pravou premiéru bude mít v Norimberku 3. listopadu 2022 v kostele St. Klara. Přejme mu klidná provedení všech skladeb a mnoho zaujatých posluchačů.

Nová hudba na druhou
13. října 2022, 19:00 hodin
Koncertní sál Jana Drtiny Konzervatoře a střední školy Jana Deyla

Program:
Peter Kiesewetter: Spur 1 / Im Auge des Wirbelsturms
Jiří Antonín Benda: Sonatina VI in d-moll

Jiří Bezděk: Simulakrum
Václav Trojan: Zertrümmerte Kathedrale
Jiří Antonín Benda: Sonatina II in F-Dur
Peter Kiesewetter: Spur 2 / Rätsel
Marek Cimbál: Old Lamplighter (1.-3.)
Michael Emanuel Bauer: Saint Laurent
Jiří Bezděk: Burleska
Jiří Antonín Benda: Sonatina XVI g-moll
Pavel Trojan: Light Music I.

Účinkující:
Georg Glasl – citera
Czech Accordion Ensemble

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments