Aktuálně ve světě českého tance a baletu

Aktuální zprávy ze světa tuzemského tance a baletu - taneční drama Srdce v Plzni, premiéra Spící krasavice v Ústí nad Labem. Aktuálně: obnovené uvedení díla Comm.UNI.ty se pro zranění odkládá na 5. 4.

Richard Ševčík, Srdce (foto Mario Bakuš)

Taneční drama Srdce na jevišti Nové scény DJKT

Divadlo J. K. Tyla ve spolupráci s Agenturou Srdce připravilo inscenaci, jejímž hlavním tématem je transplantace srdce. Za vznikem stojí lékařka Milana Pokorná, které osud hlavní hrdinky Eriky skutečně zkřížil cestu. Po letech se rozhodla o silný lidský příběh podělit a k realizaci oslovila hudebníky Jana Rejenta a Pavla Lochmana, choreografa a dlouholetého sólistu plzeňského baletu Richarda Ševčíka a uznávaného scénografa a kostýmního výtvarníka Marka Cpina.

Na Srdci jsme pracovali téměř dva roky, upravovali jsme libreto, vznikala hudba. Z lékařského hlediska jsem vše konzultoval s autorkou příběhu Milanou Pokornou a s profesorem Janem Pirkem z IKEMu a docentkou Evou Pokornou. Je to silný příběh o zázraku transplantace, o nesmírně smutné události, která ale někomu jinému přináší naději,“ prozrazuje choreograf Ševčík.

„Transplantace srdce je jedním z neuvěřitelných zákroků moderní medicíny,“ uvádí Milana Pokorná. „Tíha osudu a chvíle, kdy se člověk stane dárcem srdce, jsou tak emotivní, že se slovy nedají popsat. Snad hudba a tanec vyjádří radost, ale i smutek a bolest, které provázejí toto vítězství lékařské vědy. Dílo je věnováno lidem celého světa, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál.“

V roce 2022 uplyne 100 let od narození jihoafrického kardiochirurga, profesora Christiaana Neethlinga Barnarda, který jako první v roce 1967 provedl úspěšnou transplantaci srdce. „Navzdory tomu, že od tohoto neuvěřitelného zákroku uplynulo více než 50 let, stále zůstává transplantační medicína opředena mnoha mýty i spoustou otázek,“ dodává Pokorná.

Srdce bude uvedeno na Nové scéně DJKT v Plzni 5. března 2022.

AKTUÁLNĚ – PŘEDSTAVENÍ JE PRO ZRANĚNÍ ZRUŠENO, ODEHRAJE SE 5. DUBNA. Obnovená premiéra Comm.UNI.ty

Comm.UNI.ty (Foto archiv ConTeátru)

Produkční platforma Contemporary Theatre uvádí obnovenou premiéru celovečerní inscenace s názvem Comm.UNI.ty Lindy Rančákové a Venduly Poznarové. Jedná se o první díl tanečně-divadelního seriálu s Matoušem Rumlem a Kristínou Martanovičovou v hlavních rolích.

Comm.UNI.ty je sběrný, interaktivní, multimediální projekt, jehož průběžným vyústěním jsou taneční videa a živá představení. Propojuje tanec, činohru, film, hudbu a vizuální umění, a zabývá se komunitami lidí – vzájemnou komunikací, pokusy o kontakt nebo únik ze společnosti, vzestupy a pády v osobním vývoji a intimních vztazích i v širším sociálním okruhu. V roce 2019 se odehrála openair premiéra prvního dílu tohoto seriálu vyprávějící příběh muže, který hledá své místo a roli v městské komunitě. Nyní ConTeátr uvádí obnovenou premiéru tohoto dílu s novým obsazením. Druhý díl s podnázvem f.EMMA je naopak příběh mladé ženy, která se právě odstěhovala od rodičů a potřebuje si zařídit byt i život. Inscenace je mimo jiné inspirována rituálem výkladu Toltéckého orákula.

Představení bude uvedeno 4. 3. 2022 v Divadle BRAVO! od 19:00.

Severočeské divadlo uvede pohádkový balet Spící krasavice

Severočeské divadlo Ústí nad Labem (zdroj operabalet.cz)

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem v pátek uvede premiéru pohádkového baletu Spící krasavice s podmanivou hudbou Petra Iljiče Čajkovského, kterou ztvární divadelní orchestr. Režiséři a choreografové Margarita Plešková a Vladimir Gončarov řekli, že je příběh určen dětem i dospělým. Posláním představení je lidem ukázat dobro vítězící nad zlem.

„V dnešních časech je nějaká pohádka, která by byla milá, zábavná, pro děti i pro dospělé, potřeba,” řekl Gončarov. Nejen kvůli pandemii, aktuálně také kvůli bojům na Ukrajině, jsou lidé ve stresu a divadlo jim chce nabídnout možnost se odreagovat a na chvíli zapomenout.

„Jsme smutní a zdrcení. Nikdo to nečekal. Válka je zlo,” uvedl choreograf, který se narodil v Rusku. Doplnil, že na divadelní scéně jsou všichni jedna rodina, bez ohledu na národnost. Podle něj je smutné, že Rusy, kteří válku ani nechtěli, nyní vnímá společnost špatně. „Doufáme, že diváky neodradí, že jde o ruský balet,” dodal.

Libreto napsal Ivan Alexandrovič Vsevoložskij, tehdejší ředitel Mariinského divadla v Petrohradu, kde se také konala premiéra. “My jsme to trochu přiblížili současnosti, aby se na to mohl podívat současný divák a cítil, že má s pohádkou něco společného,” řekli k úpravám choreografové.

Na jevišti se ukážou také děti z baletní přípravky, a to v rolích karkulek, které pronásleduje legrační vlk. „S dětmi je to vždycky složité, ale nakonec jsou strašně šikovné,” uvedla Pleškova.

Propracované kostýmy pohádkových víl, princů či krále a královny vytvořila spolu se scénou Jana Stejskalová.

Pohádku o spící princezně, kterou probudí polibkem princ, ve verzi speciálně vytvořené pro ústecký baletní soubor s drobnými dějovými nuancemi uvidí diváci také 8. a 12. března 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments