Aktuálně z Tance Praha: Výhled na festival TANEC PRAHA 2024 a účast na nových evropských projektech

Tanec Praha představil hlavní hosty 36. ročníku červnového festivalu, který mění na měsíc Prahu v centrum současného tance. Zároveň informuje i o velkorysých plánech mezinárodní spolupráce na projektech, které se věnují ukrajinskému tanečnímu umění.
TANEC PRAHA 2024 – Marco da Silva Ferreira Carcasa (foto José Caldeira)
TANEC PRAHA 2024 – Marco da Silva Ferreira Carcasa (foto José Caldeira)

Hosté 36. ročníku festivalu TANEC PRAHA
Mezinárodní festival TANEC PRAHA se uskuteční od 2. do 27. června. Zahájí jej na Nové scéně Národního divadla renomovaná brazilská choreografka Lia Rodriguez s inscenací Encantado a uzavře Erika Zueneli (IT/BE) v díle Landfall 27. června. Z dalších hostů, které již nyní Tanec Praha představil, ačkoliv ještě nejsou známá přesná data představení, je to Marco da Silva Ferreira (PT) s choreografií CARCAÇA určenou pro provedení v divadle a neobvyklým duetem postaveným pro performery z Francie Fantasie Minor, který se tančí v nedivadelních prostorách.

Další festivalový host, Amala Dianor (FR), přetavil své slavné sólo Man Rec z roku 2014 se vstřícností pro zcela jiné tělesné dispozice ženy tanečnice v sólo Wo-Man. Na programu budou také celkem tři kratší performance z platformy Aerowaves od tvůrců z Islandu, Řecka a Irska. Přinesou nejen experimenty, ale i silná témata, která zůstávají ve společnosti tabu.

Chybět samozřejmě nebudou tuzemští tvůrci. Hned první týden symbolicky rozjede český soubor POCKETART, dvakrát úspěšný v Aerowaves a nyní v evropské síti festivalů tance Big Pulse Dance Alliance. Fairy Tales v choreografii Johany Pockové a Sabiny Bočkové vznikají v koprodukci festivalů TANEC PRAHA, Sísmograf (ES) a Julidans (NL). Také další české premiéry v koprodukci festivalu TANEC PRAHA mají mezinárodní přesah. Spitfire Company se vydala do Afriky hledat talent pro originální koncept Petra Boháče Vivat Messi.

Outdoor projekty propojí tanečníky z České republiky, Ukrajiny a Brazílie – Yana Reutova (UA/CZ) a Clara da Costa (BR/PT) chystají duet pro nedivadelní prostory, kam se bude hodit i projekt „3 na 3“ Flávie Tápias (BR) se třemi performery z České republiky a třemi Brazilci. Třetím rokem ale opět jinak se festival zaměří na současnou ukrajinskou scénu. Znovu dojde ke spolupráci s Landscape festivalem a roztančí se Žižkov Highline – konkrétně val nad Krenovkou. Právě tam vznikne festivalové centrum s nabídkou nejrůznějších ochutnávek pro dospělé i děti.

Děti budou zvány také do divadelních sálů. Deset let po fascinujícím zážitku z inscenace DESH Akrama Khana ve Státní opeře festival přinese mladému publiku adaptovanou verzi pro děti i jejich rodiče Chotto Desh. Tvorba pro ty nejmenší může mít i jiné nuance, jak ukáže norské představení či spíše roztančený rockový koncert Rock Me Baby, který sice vznikl pro batolata, ale vtáhne beze zbytku i jejich starší sourozence a rodiče.

TANEC PRAHA 2024 – Marco da Silva Ferreira Carcasa (foto José Caldeira)
TANEC PRAHA 2024 – Marco da Silva Ferreira Carcasa (foto José Caldeira)

Tanec Praha spustil před Vánocemi prodej dárkových poukazů, které bude samozřejmě možné využít i na nákup vstupenek na celý festival TANEC PRAHA. Dárkový poukaz v hodnotě 250, 500, 1 000, 1 200 nebo 2 400 Kč je možné zakoupit online ZDE nebo v pokladně divadla PONEC. Pořídit jej mohou diváci v některém z pěti atraktivních vizuálů.


Tanec Praha se aktivně podílí na evropských projektech zaměřených na současné ukrajinské taneční umění
Ve světě současného tance a pohybového divadla je značná pozornost přirozeně věnována ukrajinským umělkyním. Jaké impulzy přinášejí na evropskou scénu? Jak pracují doma na Ukrajině a jak v Evropské unii? V nadcházejících měsících bude realizována série projektů na podporu, analýzu a výměnu zkušeností a Tanec Praha, z. ú. bude jejich důležitou součástí.

Nikdo si nedokážeme představit, co se odehrává v myslích těch křehkých tanečnic, jejichž rodiny žijí v denním ohrožení a kterým válka převrátila život vzhůru nohama. Umění jim dává sílu, smysl a naději. Nevynechají jediné představení českých i zahraničních umělců, zapojují se do jejich projektů, seminářů, workshopů, diskusí, samy vedou lekce pro děti i jejich matky a nově také pro dětské domovy,“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha, z. ú.

V hledáčku výzkumného týmu projektu Moving Borders je, jak konkrétně ovlivnil tvorbu ukrajinských umělkyň, které uprchly před válkou, pobyt v zemích Evropské unie. Projekt je podpořen programem Kreativní Evropa, partnery jsou Tanec Praha, La Briqueterie (FR), Arte Sella (IT) a lídrem platforma Aerowaves Europe.

V rámci projektu bude za Tanec Praha analyzován rozvoj tvůrčí práce choreografky Yany Reutove, která uprchla před válkou do Prahy. Pracuje s mladými ukrajinskými tanečnicemi a zároveň reaguje na nečekaná setkání s domácími i zahraničními umělci. Praha se pro ni stala novým domovem, navázala tu na intenzivní práci s dětmi, na niž byla zvyklá v Čornomorsku u Oděsy, ale začala rozvíjet i vlastní tvůrčí projekty. Koncept triptychu Together Alone, který měl českou premiéru letos 30. září v divadle PONEC, získal podporu EFFEA (European Festivals Fund for Emerging Artists) a pozvání na červencový Kilowatt Festival v Itálii. Sérii představení vytvořila s českými a ukrajinskými umělci pro Galerii Benedikta Rejta v Lounech. Nově rozpracovaný duet Paradoxical Bodies si vybral festival Danse Dense pro prezentaci work in progress, představil se již 5. prosince v Atelier de Paris. Před Vánocemi ho může poprvé zažít také publikum v divadle PONEC. Yana Reutova Paradoxical Bodies uvede jako bonus k inscenaci Čas dětství v neděli 17. 12., v linii prosincových představení divadla PONEC Family Friendly.

Yana Reutova – Čas dětství (foto archiv Tance Praha)
Yana Reutova – Čas dětství (foto archiv Tance Praha)

Divadlo The Place v Londýně se zaměřilo na reflexi nejen těch, co uprchli, ale i těch, kteří zůstali na Ukrajině. Díky podpoře The British Council vytvořilo webovou platformu Let The Body Speak, o níž v červnu referoval také festival TANEC PRAHA 2023 v programu Focus Ukraine. Nyní UA Dance Platform s divadlem The Place rozšířily partnerství o Tanec Praha, aby se projekt mohl u nás dále rozvíjet na bázi výměny zkušeností a mentoringu, který poskytnou umělci z Británie a České republiky těm ukrajinským. Právě probíhá Open Call na výběr 2 českých zkušených choreografických osobností, které se zapojí do vedení desetidenního workshopu (13.–22. 4. 2024) a budou otevřeni mentoringu další tvůrčí práce umělců z Ukrajiny.

Yana Reutova: Together Alone, Lost (foto Vojtěch Brtnický)
Yana Reutova: Together Alone, Lost (foto Vojtěch Brtnický)

Dubnový workshop přímo naváže na Ateliér EDN (European Dance Development Network), který se hned po jubilejní 30. České taneční platformě zaměří na podmínky pro rozvoj tance v zemích Visegrádu a Ukrajiny (10.–12. 4. 2024) pod názvem DANCE & RESILIENCE. V jednání je i projekt iniciovaný francouzskými partnery z Montpellier, kde se ještě čeká na výsledky programu Erasmus +, a v neposlední řadě výzva ukrajinské platformy Zmina, kde rovněž Tanec Praha zkouší štěstí k získání prostředků Evropské unie na podporu práce ukrajinských umělkyň v České republice.

Aktuality a probíhající výběrová řízení najdete na webu Tance Praha.

(redakčně upravováno)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments