Aktuálně ze světa tance a baletu

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Přidáváme další zpravodajský přehled tohoto týdne: Taneční centrum Praha zve v neděli na absolventský koncert, v sobotu se představí mladá choreografická generace v divadle DISK, nové představení uvedou v sobotu i členové baletního souboru v Plzni, v Divadle Archa v těchto dnech hostuje Ultima Vez, blíží se křest publikace Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka a vrcholí přípravy site specific premiéry Losers Cirque Company pro Anežský klášter.

HAMU – NOVÁ GENERACE (foto archiv taneční katedry HAMU)

Taneční NOVÁ GENERACE v DISKu
V sobotu 27. května se v pražském divadle DISK odehraje další z večerů platformy NOVÁ GENERACE, která prezentuje práce studentů Katedry tance a Katedry nonverbálního divadla HAMU. Večer je tentokrát v režii čtyř choreografek – bude vyprávět čtyři různé příběhy a nechá diváky nahlédnout do čtyř zcela rozdílných přístupů k tvorbě a tanci. Různorodost květnového představení NOVÉ GENERACE podtrhuje fakt, že každá z choreografek je jiné národnosti.

V první polovině večera budou uvedena tři díla kratšího formátu. Všechny spojuje výběr nelehkých témat. WALKERS studentky programu Erasmus Claudie Bellomo jsou inspirováni vztahem mezi dvěma zcela odlišnými kulturami, které čelí válce a lhostejnosti. Další z choreografek, Kateryna Lopakhtina, ve svém díle pro pět tanečnic Kotva zpracovala téma myšlenek na sebevraždu. V anotaci se mrazivě ptá: „Jste si jistí, že je to tam lepší? Cítíte písek pod nohama?“ A v nepříliš veselém tématu pak pokračuje i Allison Ramos ve spolupráci se Sofíou Lopez (obě jsou studentkami programu Erasmus na Katedře nonverbálního divadla), které se ve svém díle s názvem 高潮 (v přepisu Gao chao, česky Příliv) snaží zachytit a pojmenovat pocity šílenství způsobené nespavostí. Zajímavostí je, že v této choreografii, podobně jako ve WALKERS, diváci uvidí kromě dalších interpretů i samotné choreografky.

Ve druhé části večera NOVÁ GENERACE uvede první reprízu choreografie Picturam Evy Rezové, která měla jakožto autorčina magisterská práce premiéru před necelým měsícem. Oproti první polovině večera, kde převažovaly tanečnice, se zde diváci mohou těšit na mužskou energii na jevišti. Během vytváření choreografie zkoumala, nakolik je možné převést statické výtvarné dílo do řeči tance. Pro svou práci se inspirovala Da Vinciho obrazem Poslední večeře.

Představení se koná 27. 5. 2023 v divadle DISK od 19:30 (Karlova 26, 116 65 Staré Město). Vstupenky jsou k zakoupení v online předprodeji nebo v den konání akce na pokladně divadla DISK. Pro více informací sledujte FB událost a IG Nové generace. NOVÁ GENERACE je platforma pro studenty Katedry tance a Katedry nonverbálního divadla pražské HAMU, díky které mohou prezentovat své práce na veřejnosti a získat tak potřebnou jevištní praxi.


Baletní inspirace v Divadle J. K. Tyla v r. 2022 (foto Irena Štěrbová)

Baletní inspirace v Divadle J. K. Tyla – nové choreografie členů souboru
Členové baletního souboru v rolích choreografů nejsou ničím neobvyklým. I plzeňský balet dává svým tanečníkům příležitost projevit se jako tvůrci a autoři vlastních děl. Nové autorské choreografie uvedou v sobotu 27. května na Malé scéně DJKT. Představení je nejen podporou individuální kreativity, ale především diváckou příležitostí pohlédnout na jinou tvář známých interpretů, vzájemně se inspirovat.

Novinky na programu:
Tancujte do nebe (choreografie: Thierry Jaquemet ve spolupráci s tanečníky, hudba: Chiaki Yamazaki), inspirované postavou Peri, originálně vykreslenou v perské mytologii, jež byla přijata také západní kulturou (např. balet od Jeana Coralliho La Péri, který vzniknul v roce 1843). V krátké choreografii je Peri vyobrazená jako andělská bytost, která přišla na zem učit lidi míru a radosti, než se znovu vrátí do nebe.
Drahoušek (choreografie: Thierry Jaquemet, hudba: Richard Wagner) na skladbu Richarda Wagnera věnovanou Pauline von Metternich.
Romance from Portugal (choreografie: Riccardo Giorgio Gregolin, hudba: Carlos Paredes) je choreografie, která chce obejmout romantický a nostalgický sentiment Fado hudby, který je jedním z nejvíce zastoupených hudebních stylů Portugalska, odkud pochází tanečnice Margarida Gonçalves, Fado je druh hudby, který všechny spojuje a je symbolem středomořských zemí, zemí cestovatelů a průzkumníků.
Spotlight (choreografie: Richard Ševčík & Michal Lenner, hudba: Lee Boun), světelná show obohacená o taneční grotesku.
White Dove (choreografie: Richard Ševčík, hudba: Johann Pachelbel) zkoumá symboliku bílé holubice, která pro některé byla symbolem tělesné lásky, pro křesťany znamenala svatého ducha a někteří ji považovali za symbol dlouhověkosti, zatímco dnes převážil symbol míru.
残響 (ZANKYŌ) (choreografie: Mami Mołoniewicz, hudba: Takax Music) se pokouší dosáhnout efektu dozvuku vyjádřeného pohybem těl tanečníků.
The Black Widows Waltz (choreograf: Avril Negre, Giacomo Mori, hudba: Maurice Marius): „Z toho, co bylo původně její ochranou, si Černá vdova postupně vytvořila zbraň. Navzdory pokušení riskuješ, přibližuješ se k ní a jsi zranitelným. Dotkni se její sítě a ona se stane pánem tvého osudu. Poznámka pro všechny tvého druhu: tvé nevinné poddání se pasti Lásky pouze zkultivuje její Lásku k pasti.“


Absolventské představení TCP 2023 (foto archiv konzervatoře)

V neděli proběhne absolventské představení konzervatoře – gymnázia Taneční centrum Praha
Letos se slavnostní večer koná v neděli 28. května od 19 hodin v nádherných klasicistních prostorech Stavovského divadla, které letos slaví 240 let od otevření. Komponované představení nabídne divákům pestrý program složený nejen z kratších etud, ale také z fragmentů jednoaktových choreografií. Aby byly splněny požadavky absolventského výkonu, dramaturgie představení zahrnuje základní řemeslnou škálu od klasického tance přes jazz až po současné taneční divadlo. Ve večeru budou uvedena jak díla zahraničních choreografů (Attila Egerházi), tak premiéry choreografií mladých nadějných talentů (Šimon Kubáň, Tereza Hloušková) a na jevišti se kromě letošních absolventů představí i ti nejlepší studenti vyšších ročníků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments