Za Vlastimilem Harapesem (1946–2024)
Ve středu 15. května 2024 se v nedožitých 78 letech uzavřela životní pouť Vlastimila Harapese, osobnosti, která proslavila baletní umění v naší zemi jako málokdo.…
Ve středu 15. května 2024 se v nedožitých 78 letech uzavřela životní pouť Vlastimila Harapese, osobnosti, která proslavila baletní umění v naší zemi jako málokdo.…
Před několika dny jsme zveřejnili polemickou glosu Filipa Staňka o Cenách Thálie a principech oceňování tanečních výkonů. Na ni reaguje ve své polemice Roman Vašek,…
Na začátku filmu Vážený občan přebírá hrdina Nobelovu cenu za literaturu. Ve své řeči přiznává smíšené pocity, je přesvědčen, že podobná ocenění znamenají úpadek umělce,…
K rozjitřené debatě na olomoucké scéně, jejíž mediální tváří se stal náměstek primátora Viktor Tichák, se rezolutně vyjadřuje prezident Unie orchestrálních hudebníků Jiří Dokoupil. Jeho…
V rámci České taneční platformy proběhl mimo jiné i workshop se zahraničními tanečními kritičkami a jedna beseda, na které zazněly hlasy jak kritiků, tak umělců.…
Antonio Stradivari (asi 1644–1737), nejslavnější představitel cremonské houslařské školy, byl italský výrobce smyčcových nástrojů, především houslí, ale i viol, violoncell, kytar a harf. Odhaduje se,…
Před týdnem vedla Helena Havlíková rozhovor s dlouholetým šéfdirigentem opery Divadla F. X. Šaldy Martinem Doubravským o jeho kontroverzním odchodu. Žádala též o rozhovor ředitelku…
Po nelehkém roce 2021 se Moravské divadlo Olomouc chystá letos znovu pořádně nadechnout a nabídnout svým příznivcům řadu atraktivních novinek. V sezoně 2022/2023 se tak…
Některé otázky se do publicistiky mezi recenze a rozhovory jednoduše nehodí. Někdy si také chceme jen tak popovídat a ujistit, že se pohybujem ve stále…
Zdá se to trochu nepatřičné, pouštět se v těchto dnech do klasické publicistické reflexe divadelních představení. Neměl by se dar slova využít někde jinde a…
Mnozí skladatelé měli na své tvůrčí prostředí nevídané nároky, jiní zase při komponování prováděli kuriózní scény. O nárocích Richarda Wagnera, domácím mazlíčkovi Giuseppe Verdiho, rychlopsaní…
Od jmenování nového ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličky a jeho týmu spolupracovníků uplynulo právě v těchto dnech prvních sto dní. To je doba, po…
Další díl knihy "...a jako člověk" Přemysla Pražáka pokračuje v tématu o letních skladatelích a jejich tvůrčí práci. Jak z vyprávění vyplývá, někteří umělci by…
Vyprávění Přemysla Pražáka o životech a tvorbě slavných hudebních osobností nás dnes zavede mezi takzvané "letní skladatele".
Další kapitola z knihy Přemysla Pražáka "...a jako člověk" pokračuje v tématu, jak komponovali velcí skladatelé. Tentokrát se dovíme, co inspirovalo při práci Mendelssohna, jakým…
Že měli skladatelé jako W. A. Mozart, C. M. von Weber či A. P. Borodin zvláštní zvyky a potřeby při komponování, jsme se dověděli již…
Již v minulém díle jsme se mohli dovědět, že skladatelé při své práci občas vytvářeli značný rámus. Jak komponoval W. A. Mozart, C. M. von…
Jak komponovali slavní skladatelé minulosti? Tuto otázku si před téměř šedesáti lety položil i hudební publicista a muzikolog Přemysl Pražák, když psal jednu ze svých…
Jakému zaměstnání byli předurčeni svými rodinami skladatelé jako J. B. Lully, G. Rossini či I. Stravinskij? Čím naopak chtěl být Debussy, když ne hudebníkem? Čím…
Přinášíme vám další část vyprávění o slavných skladatelích z dosud nepublikované knihy Přemysla Pražáka (1908-1966), nazvané „…a jako člověk“. V dnešním díle autor pokračuje v…