Za Vlastimilem Harapesem (1946–2024)

    Ve středu 15. května 2024 se v nedožitých 78 letech uzavřela životní pouť Vlastimila Harapese, osobnosti, která proslavila baletní umění v naší zemi jako málokdo.…

    Thálie aneb Smrt umělce

    Na začátku filmu Vážený občan přebírá hrdina Nobelovu cenu za literaturu. Ve své řeči přiznává smíšené pocity, je přesvědčen, že podobná ocenění znamenají úpadek umělce,…

    Kdo dnes hraje na Stradivariho nástroje?

    Antonio Stradivari (asi 1644–1737), nejslavnější představitel cremonské houslařské školy, byl italský výrobce smyčcových nástrojů, především houslí, ale i viol, violoncell, kytar a harf. Odhaduje se,…

    Čtení o Baletkách (1)

    Zdá se to trochu nepatřičné, pouštět se v těchto dnech do klasické publicistické reflexe divadelních představení. Neměl by se dar slova využít někde jinde a…

    Lidská tvář velkých skladatelů (10)

    Mnozí skladatelé měli na své tvůrčí prostředí nevídané nároky, jiní zase při komponování prováděli kuriózní scény. O nárocích Richarda Wagnera, domácím mazlíčkovi Giuseppe Verdiho, rychlopsaní…

    Lidská tvář velkých skladatelů (9)

    Další díl knihy "...a jako člověk" Přemysla Pražáka pokračuje v tématu o letních skladatelích a jejich tvůrčí práci. Jak z vyprávění vyplývá, někteří umělci by…

    Lidská tvář velkých skladatelů (7)

    Další kapitola z knihy Přemysla Pražáka "...a jako člověk" pokračuje v tématu, jak komponovali velcí skladatelé. Tentokrát se dovíme, co inspirovalo při práci Mendelssohna, jakým…

    Lidská tvář velkých skladatelů (4)

    Jak komponovali slavní skladatelé minulosti? Tuto otázku si před téměř šedesáti lety položil i hudební publicista a muzikolog Přemysl Pražák, když psal jednu ze svých…

    Lidská tvář velkých skladatelů (3)

    Jakému zaměstnání byli předurčeni svými rodinami skladatelé jako J. B. Lully, G. Rossini či I. Stravinskij? Čím naopak chtěl být Debussy, když ne hudebníkem? Čím…