Albrecht z Valdštejna by se divil, jak se díky hudbě jeho zahrada mění. FOK zahájil sezonu

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK dnes pod širým nebem ve Valdštejnské zahradě v Praze zahájil svoji dvaaosmdesátou sezonu. Orchestr pod vedením dirigenta Jana Kučery stovkám diváků, kteří měli vstup zdarma, zahrál filmovou a klasickou hudbu. Zazněla i píseň Sou fár tu jú aj mej z muzikálu Limonádový Joe, kterou si během červencového hlasování na internetu zvolili sami posluchači.

Symfonický orchestr hl.m.Prahy ve Valdštejnské zahradě (foto archiv FOK)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy s dirigentem Janem Kučerou ve Valdštejnské zahradě (foto archiv FOK)

Za slunečného počasí pražští symfonikové příchozím, kteří si v mnoha případech sedli na udržovaný trávník, na úvod nabídli výběr Uherských tanců Johannese Brahmse. Dále zahráli ukázky z filmových hitů Piráti z Karibiku či Vzpomínky na Afriku nebo českých muzikálů Noc na Karlštejně a Starci na chmelu. V programu se objevil i slavnostní pochod Josefa Suka V nový život, skladba Karla Hašlera Po starých zámeckých schodech nebo Babetta z muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.

Symfonický orchestr hl.m.Prahy ve Valdštejnské zahradě (zdroj senat.cz)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy ve Valdštejnské zahradě (zdroj senat.cz)

„Asi by se vojevůdce Albrecht z Valdštejna divil, jak se díky hudbě jeho zahrada mění. Stává se z ní místo na garden party,“ podotkl dramaturg FOK Martin Rudovský. FOK vystoupil ve Valdštejnské zahradě poprvé 21. května 1949 s dirigentem Václavem Smetáčkem.

Symfonický orchestr hl.m.Prahy ve Valdštejnské zahradě (foto FOK)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy ve Valdštejnské zahradě (foto FOK)

Ve dvaaosmdesáté sezoně FOKu, která bude oficiálně zahájena 14. září v Obecním domě koncertem s Vadimem Repinem, se filmová hudba objeví i v programu abonentních koncertů. Hned 21. a 22. září zazní ve Smetanově síni hudba z filmu Kmotr a znovu 8. a 9. února, kdy FOK zahraje hudbu z filmové ságy Harry Potter.

Šéfdirigent souboru Pietari Inkinen s pražskými symfoniky v této sezoně opět odehraje dvanáct koncertů. Reprezentantem opery zůstává rezidenční umělec FOKu José Cura, hlavním hostujícím dirigentem Nizozemec Jac van Steen. Zachovány zůstanou také orchestrální a komorní cykly. Celkem FOK nabízí jedenáct orchestrálních řad.

Od roku 1952 funguje FOK jako reprezentační těleso hlavního města Prahy. Jeho domovskou scénou je Obecní dům. Garantovaný rozpočet na dvaaosmdesátou sezonu činí 99 milionů korun, v tom předchozím to bylo o 17 milionů korun méně.

Související články


Napsat komentář