Album týdne Normana Lebrechta: Američtí andělé sebeklamu a deset minut vaty

Některé nahrávky nepřinášejí nové odpovědi, ale spíš uklidňují tím, že opakují ty staré. Otázkou, zda je to jejich slabina, nebo právě jejich hlavní kouzlo, si klade britský publicista a hudební kritik Norman Lebrecht.

Norman Lebrecht
2 minut čtení
American Tapestry (zdroj Signum)

Po týdnu hrubého amerického mocenského nátlaku byla dojímavá americká selanka, kterou hraje varteto z Delaware to poslední, co bych chtěl slyšet. Že tam firmy hromadně umisťují svá sídla má celkem prozaický důvod: dvouprocentní daň, soudy nakloněné podnikání a nikdo se na nic neptá. Neskutečné.

Jenže nahrávky jsou zrádné a mohou překvapit. Tato spojuje čtyři nesouvisející styly. První smyčcový kvartet Samuela Barbera je proslulý tesknou prostřední větou – Barberovým Adagiem. První a třetí věta jsou naopak melodicky bohaté. Každý americký skladatel mohl „strýčku Samovi“ Barberovi jeho neomylný cit pro melodii jen závidět.

Jazzman Wynton Marsalis čerpá inspiraci z folkloru New Orleans a vychází to skvěle – autentická hudba tavícího kotlíku. Čtyřminutové téma Johna Williamse představuje konzervovanou nostalgii po Americe, která nikdy neexistovala. Třetí smyčcový kvartet Ericha Wolfganga Korngolda, hollywoodského exulanta prchajícího před Hitlerem, oplakává ztracenou Vídeň, jež byla z velké části pouhým hudebním přeludem. Ať už se na to díváme jakkoli, celé album je tkané z kolektivního sebeklamu.

Calidore String Quartet však hrají jako netělesní andělé. Jméno souboru si vypůjčili ze Spenserovy Královny víl, řemeslo si oťukali coby BBC New-Gen umělci, přesto tento bizarní repertoár přeměňují v hodinu radosti a deset minut balastu (hádejte co je co). Jejich provedení Korngoldova kvartetu je obzvlášť povznášející a sotva americké – nebo je to hudba lepší Ameriky – minulé a možná i budoucí.

Ukázka na Spotify:

American Tapestry

Samuel Barber: Smyčcový kvartet č. 1, Op. 11 (I. Molto allegro e appassionato, II. Molto adagio, III. Molto allegro – come prima)
Wynton Marsalis, Samuel Barber: Smyčcový kvartet č. 1 „At the Octoroon Balls“: III. Creole Contradanzas
Wynton Marsalis: Smyčcový kvartet č. 1 „At the Octoroon Balls“ (IV. Many Gone, V. Hellbound Highball)
John Williams: With Malice Toward None (z filmu Lincoln), úprava pro smyčcový kvartet
Erich Wolfgang Korngold: Smyčcový kvartet č. 3 v D dur, Op. 34 (I. Allegro moderato, II. Scherzo. Allegro molto, III. Sostenuto. Like a Folk Tune, IV. Finale. Allegro – Allegro con fuoco)

Calidore String Quartet

Label: Signum
Datum vydání: 13. února 2026
Hodnocení Normana Lebrechta: ****

Témata
Sdílet článek
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře