Album týdne Normana Lebrechta: Anna Clyne – Mythologies

Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht si pro svou dnešní recenzi vybral album Mythologies s hudbou skladatelky Anny Clyne v podání BBC Symphony Orchestra a houslistky Jennifer Koh.

Anna Clyne – Mythologies: přebal CD (zdroj Amazon)

Jestli kdy existoval upřímný kritik, tak to byl již zesnulý Michael Kennedy. Ten mi jednou řekl, že po šedesátce přestal snášet jakoukoliv současnou hudbu. Pak jsme se hrozně pohádali ohledně skladeb Harrisona Birtwistla a Petera Maxwella Daviese a rozešli se, jako vždy, přátelsky. A nyní, když už jsem překonal Michaelův práh tolerance nové hudby, zjišťuji, že mám stále neutuchající touhu poslouchat hudbu žijících skladatelů.

Když jsem slyšel premiéru houslového koncertu Anny Clyne v interpretaci Chicagského symfonického orchestru, na místě jsem se zamiloval, což je u premiér současných skladeb neobvyklé. Clyne však zběhle maskuje kompoziční složitost se sonoritami, které se dají i broukat. Tehdy jsem se rozhodl, že to je skladatelka hodna sledování. Nyní je Clyne 40 let a ač je Mythologies její debutové album, tato nahrávka obsahuje spoustu hudby, která přináší okamžité potěšení nebo přinejmenším potvrzení neustávající relevance vážné hudby i ve třetím desetiletí 21. století.

Houslový koncert Anny Clyne, nazvaný The Seamstress (Švadlenka), je srdcem alba Mythologies. Je inspirován lidovou houslovou hudbou i schoenbergovskou dodekafonií, jako kdybyste zkřížili zvučnost concertů Albana Berga s anglickým čajem a dortíky na uhlazeném trávníčku. Jennifer Koh, sólistka oné chicagské premiéry, na které jsem byl, předvedla v této nahrávce mnohem vroucnější interpretaci, ve spolupráci se Symfonickým orchestrem BBC pod taktovkou Sakariho Orama. Tato skladba má vše, co očekávám od houslového koncertu – originalitu, virtuositu, optimismus.

Mythologies (Mytologie), titulní skladba tohoto alba, byla objednána na zahajovací koncert BBC Proms v roce 2013, což bylo odvážné rozhodnutí v rámci sezóny, kde se měla oslavovat jubilea Verdiho, Wagnera i Brittena. Clyne se této výzvy zhostila na výbornou. Nabídla suverénní koláž, která koncentruje do pěti minut kaleidoskop hudebních náznaků a vlivů. Night Ferry (Noční přívoz), nejrannější a zároveň i nejdelší skladba této kolekce, je náladovou cestou ze tmy a zase do tmy. Annu Clyne chci slyšet častěji. V současnosti spolupracuje se Skotským komorním orchestrem.

Anna Clyne: Mythologies
BBC Symphony Orchestra
Jennifer Koh (housle)
Irene Buckley (zpěv)

Marin Alsop (dirigent)
Sakari Oramo (dirigent)
Andrew Litton (dirigent)
André de Ridder (dirigent)

Label: Avie Records
Datum vydání: 16. října 2020

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments