Album týdne Normana Lebrechta: Elgarův příslib naděje a útěchy v moderním světě

Ve své pravidelné recenzi Norman Lebrecht hodnotí hned dvě nová CD – obě s nahrávkami děl sira Edwarda Williama Elgara.
Edward William Elgar (zdroj Dallas Symphony Orchestra)
Edward William Elgar (zdroj Dallas Symphony Orchestra)

Bývaly doby, kdy jsem nevydržel ani měsíc bez Elgarovy hudby v živém provedení. Tak anglická, tak uklidňující a bez námahy souznící s nadějemi a frustracemi mladého člověka. V dnešní době se Elgar hraje mnohem méně a já netuším, kam se obrátit pro okamžitou útěchu. To, že současně vychází dva elgarovské komplety v jednom týdnu je povzbuzením a výzvou zároveň – mohou snad v tomto století úpadku existovat ještě nějaké cestičky k Elgarovi?

Mark Elder, který diriguje obě symfonie, je hudebním ředitelem Hallé Orchestra Manchester již pětadvacet let a Hallé Orchestra vděčí za svoji existenci Hanzi Richterovi, wagneriánovi, který Elgarovi zajistil místo v panteonu. Hallé má Elgara v krvi, je jím od roku 1999 prodchnutá.

Taková známost může plodit mnohé, v případě Elgarovy hudby plodí intuici. Tohle je Elgar ze staré školy – domácí vdolky, žádné prefabrikáty ze supermarketu. Některé pasáže První symfonie by stálo za to trochu popohnat. Adagio je možná až příliš mahlerovské. Celkově se však jedná o klidné a velkolepé Elgarovo dílo – impozantní, dalo by se říci.

Album na Spotify:

ELGAR Symphonies No. 1 and No. 2

Edward William Elgar: Symphony No. 1 in A flat
Edward William Elgar: Symphony No. 2 in E flat

Hallé Orchestra Manchester
Sir Mark Elder – dirigent

Label: Hallé Concerts Society
Datum vydání: 3. května 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: ****

Alexander Soddy, britský dirigent, který je hudebním ředitelem Národního divadla v Mannheimu, nabízí okamžitou nápravu. Soddy je ostrý, energický, hbitý a netrpělivý. Z délky první věty ukrojí rychlým tempem tři minuty a Adagio zrychlí do tanečního klusu.

Mannheimský orchestr je na to připraven ve všech směrech a jeho výkon je téměř strhující – opravdu velmi osvěžující. Tento německý pohled na anglický čajový dýchánek byste si rozhodně neměli nechat ujít, i když pro plný kontrastní efekt byste možná potřebovali slyšet Mannheim v porovnání s Machesterem.

Ve Druhé symfonii, díle, které Hallé poprvé hrálo pod vedením samotného Elgara, působí Elder naprosto přirozeně. Žestě se vyřádily a spodní smyčce drtí srdce v Larghettu. Druhá symfonie vyžaduje mnohem více lásky než První – a té se jí dostává. Možná se vám podaří najít na internetu průlomové provedení Kirilla Petrenka s Berlínskými filharmoniky z roku 2009. Je to symfonie pro znalce. Brzy zjistíte, že se jí nemůžete nabažit.

Album na Spotify:

Elgar: Symphony No. 1 & Cockaigne Overture

Edward William Elgar: Cockaigne Overture, Op. 40 ‘In London Town’
Edward William Elgar: Symphony No. 1 in A flat major, Op. 55

Nationaltheater-Orchester Mannheim
Alexander Soddy – dirigent

Label: Oehms Classics
Datum vydání: 19. dubna 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: *****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments