Album týdne Normana Lebrechta: Elgarův svět a Boultova dlouhá taktovka

Sir Adrian Boult se během své dirigentské kariéry světlům ramp spíše vyhýbal. Upředňostňoval konzervativní posaz orchestru a proslul jako neúnavný propagátor britské hudby. Britskému obecenstvu však, kromě domácích autorů jako  Elgar, Bliss, Britten a mnoho dalších, představil i  Bartóka, Berga nebo Stravinského. Mimochodem, byl to právě on, kdo dirigoval první provedení orchestrální suity Planety – Gustav Holst patřil totiž k okruhu jeho přátel – právě tak jako Edward Elgar. A právě po jeho nahrávkách sáhnul tento týden britský hudební kritik Norman Lebrecht.
Přebal CD: Boult’s Elgar - The Forgotten Recordings (zdroj SOMM Recordings)
Přebal CD: Boult’s Elgar – The Forgotten Recordings (zdroj SOMM Recordings)

Jsou dny, kdy pomůže jen Elgar. Když svět potemní a politika se zdá být bezútěšná, nic nerozptýlí existenciální splín tak, jako dávka elgarovské orchestrální barevnosti. První symfonie dodá kuráž, Druhá přináší jemné povzbuzení. Elgar mě nikdy nezklame.

Toto výjimečné dvojalbum s názvem Boult’s Elgar přináší dosud nevydané nahrávky dirigenta sira Adriana Boulta, někdejšího mladého přítele skladatele. Průvodní texty jsou dílem Nigela Simeona, jehož nová kniha Edward Elgar and Adrian Boult, líčí přátelství, které na sedm let přerušil skladatelův hněv, když se urazil kvůli poznámce, kterou dirigent pronesl. Kniha i album jsou neocenitelné pro Elgarovy obdivovatele a nesmírně inspirativní pro každého milovníka hudby.

Boult, žák maďarského dirigenta Artura Nikische, mluvil málo a dirigoval dlouhou taktovkou. Hudební průmysl ho považoval za nevýrazného, což částečně vysvětluje, proč tyto fenomenální nahrávky dosud nikdy nevyšly na CD.

Druhá symfonie byla natočena s orchestrem BBC pro skotské vydavatelství v roce 1963, kdy bylo Boultovi 75 let a symfonii půl století. Místo nostalgie přináší interpretace přesně vystavěné a napjaté čtení díla. V místech, kde se zdá, že Elgar nechává hudbu plynout, Boult odkrývá jemné náznaky hrozícího nebezpečí. Dramatické napětí je na samé hraně. Nikdy předtím jsem neslyšel provedení, které by skladatele a jeho vizi vystihlo tak přesně.

Provedení koncertní předehry Na jihu z března 1944 v podání BBC je neméně působivé. V hudbě je jasně patrné, že Elgarovým „jihem“ je Itálie, o jejíž osvobození tehdy Britové bojovali s fašisty. Druhé CD obsahuje nejen výběr Elgarových písní, ale především dva vzácné rozhovory: jeden s Elgarovou dcerou Carice a druhý se samotným Sirem Adrianem. Jak už jsem říkal – zcela nepostradatelné.

Boult’s Elgar: the Forgotten Recordings

Disk č. 1:
Edward Elgar: Na jihu (Alassio), Op. 50 
Edward Elgar: Symfonie č. 2 Es dur, Op. 63* (I. Allegro vivace e nobilmente, II. Larghetto, III. Rondo. Presto, IV. Moderato e maestoso )

Disk č. 2:
Edward Elgar: Four Part Songs, Op. 53* (No. 1 There is sweet music , No. 2 Deep in my soul, No. 3 O Wild West Wind!, No. 4 Owls (An epitaph)
Edward Elgar: Dvě sborové písně, Op. 71* (No. 1, The Shower, No. 2, The Fountain)
Edward Elgar: Death on the Hills, Op. 72* 
Edward Elgar: Dvě sborové písně, Op. 73* (No. 1, Love’s Tempest, No. 2, Serenade)
Edward Elgar: Jdi, písni má Op. 57*
Rozhovor sira Adriana Boulta s Carice Elgar Blake
Sir Edward Elgar, jak jsem ho znal, osobní portrét sira Adriana
Rozhovor sira Adrian Boulta s Bernardem Keefem

Scottish National Orchestra
BBC Symphony Orchestra
BBC Chorus
Sir Adrian Boult – dirigent

Label: SOMM
Datum vydání: 14. března 2025
Hodnocení Normana Lebrechta: ****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments