Album týdne Normana Lebrechta: Ernő Dohnányi – Teta Simona a Americká rapsodie

Pro svou nejnovější recenzi si britský hudební kritik Norman Lebrecht vybral dvě díla zapomenutého maďarského skladatele, klavíristy a dirigenta Ernő Dohnányiho v podání ORF Radio-Symphonieorchester Wien pod taktovkou Roberta Paternostra.

Ernő Dohnányi (foto Bain News Service / Creative Commons / Public Domain)
Ernő Dohnányi (foto Bain News Service / Creative Commons / Public Domain)

Maďarský skladatel a dirigent Ernő Dohnányi (profesionálně používal německé jméno Ernst von Dohnányi)dosáhl největších úspěchů na začátku své kariéry, později jeho život zkomplikovaly politické kontroverze a po smrti se na něj zapomnělo. Jeho syn Hans byl protinacistický odbojář, který byl v roce 1945 na Hitlerův rozkaz pověšen, a jeho vnuk Christoph je mezinárodně uznávaným dirigentem. Ernő byl po válce vyšetřován, protože pod Horthyho vládou získal ředitelský post na Bupešťské akademii a v roce 1944 se usídlil ve Vídni. Žádné důkazy o kolaboraci se nenašly. V roce 1949 emigroval do USA a do své smrti vyučoval v Tallahassee na Floridské univerzitě.

V roce 1912 slavil velký úspěch s komickou operou o své tetičce, Tante Simona (Teta Simona). Hudba z tohoto díla je bouřlivá a vyvolává obraz přelétavé staré panny, která je ochotna udělat cokoliv pro trošku pozornosti. Dohnányiho skladatelské dovednosti byly – alespoň soudě podle předehry k opeře, která je na tomto CD – úžasné. Musel znát všechny nástroje orchestru jako své boty.

Jeho Americká rapsodie z roku 1953, neméně zručně komponovaná, je trochu pompézní. Skladatel v té době žádal o americké občanství a nechtěl udělat nic, co by úřady mohly brát jako výsměch nebo útok. Dohnányiho záměr byl vytvořit něco podobného Dvořákově Novosvětské symfonii. Ačkoliv výsledná skladba působí v porovnání méně důležitě, je rozhodně okouzlující – a ORF Radio-Symphonieorchester Wien pod taktovkou Roberta Paternostra ji hraje skvěle.

Poslouchejte pozorně a uslyšíte střípek Straussova valčíku Na krásném modrém Dunaji. Ernő Dohnányi byl pravý Středoevropan – vyrůstal na břehu Dunaje ve městě, které se během jeho života jmenovalo Pressburg, Pozsony a konečně Bratislava. Co může být více multikulturní? Myslím, že je čas na jeho comeback.

Ukázka:

Dohnányi & Weiner: Orchestral Works
Ernst von Dohnányi: Tante Simona – Overture
Ernst von Dohnányi: American Rhapsody
Ernst von Dohnányi: Suite op. 19
Leó Weiner: Serenade op. 3

ORF Vienna Radio Symphony Orchestra
Dirigent: Roberto Paternostro

Label: Capriccio
Datum vydání: 6. srpna 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments