Album týdne Normana Lebrechta: Grażyna na věčné časy

Pro svou dnešní recenzi si Norman Lebrecht vybral dvě alba – jedno je celé věnované polské skladatelce Grażyně Bacewicz, druhé staví její skladbu vedle velikánů Eugèna Ysaÿe a George Enescu. Jak vyjde z tohoto porovnání?
Gražyna Bacewiczová (zdroj Polacy we Wloszech)
Grażyna Bacewicz (zdroj Polacy we Wloszech)

Zdá se, že Grażyna Bacewicz se stává potenciální nástupkyní Mieczyslawa Weinberga. Odpusťte mi, kdo neumíte polsky, pokud se vám ta jména špatně vyslovují, ale pokud jste si za ta léta zvykli na Szymanowského a Paderewského, určitě se dokážete sžít i s touto dvojicí. Weinberg uprchl v roce 1939 do Ruska a stal se skladatelem nejbližším Šostakovičovi, byť nedoceněným. V 90. letech vystoupil ze stínu a dnes je považován za nepostradatelného. Jeho opera Pasažérka byla uvedena na několika velkých scénách a zájem stoupá i o nahrávky jeho symfonií.

Bacewiczová zemřela v roce 1969 a za polského komunismu se ocitla v ústraní – její hudbu zastínily autorizované síly Lutoslawského a Pendereckého. Postkomunismus přinesl oživení zájmu. 

Provedení dvou symfonií ze stalinské éry v podání Sakariho Orama z roku 1952–3 se v hlasitých pasážích, kde žesťům BBC Symphony Orchestra málem ulétly písty, přiklání k agitce. Andante Třetí symfonie a dvě Adagia Čtvrté jsou nádherně introspektivní pasáže, soukromá zóna, kde Bacewiczová vyjadřuje temné a znepokojivé emoce. Někde v partituře číhá Lulu Albana Berga, stejně jako Bartokův Modrovous, ale celek je čistě Bacewiczová. Nedokážu si představit, proč je BBC Symphony neuvádí na Proms (tedy, samozřejmě dokážu, ale to je na dlouhé povídání). 

Album na Spotify:

Grazyna Bacewicz: Orchestral Works Vol. 1

Grażyna Bacewicz: Symphony No. 3
Grażyna Bacewicz: Symphony No. 4
Grażyna Bacewicz: Overture

BBC Symphony Orchestra
Sakari Oramo – dirigent

Label: Chandos
Datum vydání: 17. listopadu 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: ***

John Wilson, jehož Sinfonia of London neumí zahrát špatně, ani kdybyste je podplatili pytlíkem ovocných bonbonů, spojil na albu Bacewiczové Koncert pro smyčcový orchestr se skladbami pro smyčce George Enescu a Eugèna Ysaÿe. Když vám řeknu, že Bacewiczové partitura z roku 1948 je zdaleka nejbarevnější a nejenergičtější, možná si stejně jako já začnete myslet, že Grażyna je přední skladatelka, která si zaslouží být slyšena od teď na věčné časy. Opět je to tiché Andante, které upoutá pozornost, ale těch 13 minut je celý hudební vesmír, který byste rozhodně měli prozkoumat.

Album na Spotify:

Grażyna Bacewicz; Eugène Ysaÿe; George Enescu: Music For Strings

George Enescu: Octet, Op. 7
Eugène Ysaÿe: Harmonies du Soir, Op. 31
Grażyna Bacewicz: Concerto for String Orchestra

Sinfonia of London
John Wilson – dirigent

Label: Chandos
Datum vydání: 12. dubna 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: ****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments