Album týdne Normana Lebrechta: Händelův promarněný tah po hospodách

Jako album týdne si Norman Lebrecht tentokrát vybral loňskou nahrávku německého Ensemble I Zefirelli, který se pokusil o fúzi starých anglických hospodských popěvků a barokní hudby.
Ensemble I Zeffirelli (zdroj Ensemble I Zeffirelli)
Ensemble I Zeffirelli (zdroj Ensemble I Zeffirelli)

Od tohoto alba jsem si hodně sliboval, protože se jedná o pokus současných hudebníků rekonstruovat hudbu, která se možná mohla – zdůrazňuji možná – hrát v londýnských hospodách na počátku 18. století. Henry Purcell, stálý host mnoha londýnských pohostinských zařízení, zrovna zemřel. Händel, který nedávno přicestoval z Německa, oceňoval spíše kvantitu jídla, než pití, si na místní zábavní podniky teprve zvykal. Spojíte-li jejich hudbu s drsnější pouliční, která se stejně tehdy jako dnes hraje v obskurních putykách, nabízí příslib možného osvícení.

První nedostatek najdeme hned v názvu alba. Händel nikdy nehrál po hospodách a přehlásku ze svého jména vypustil dříve, než si stačil utřít z brady první anglickou snídani. Druhým nedostatkem je závažnost hudební stránky. Ensemble I Zeffirelli jsou bezvadně vyškolení interpreti staré německé hudby. Tradiční hospodské odrhovačky jako Fig for a Kiss hrají se stejnou pozorností jako Purcellovu Osmou a Händelovu Flétnovou sonátu.

Možná by pomohla četba deníků Samuela Pepyse. Tato hra nemá žádný říz a chybí interakce s očekávanou skupinou pijáků. Zpěvák by tomu možná pomohl, stejně jako kapka disonance, ale celkově recitál sotva někoho pobaví. Skvělý titul, škoda té hudby.

Album na Spotify:

Mr. Händel im PubBaroque meets Folk

Henry Purcell: Sonata VIII a 3; Well’s Humour
Georg Friedrich Händel: Sonate für Flöte & Cembalo HWV 367a; Hornpipe HWV 461
Arcangelo Corelli: La Folia
Nicola Mattheis: Ground after Scotch Humour
Anonymní autor/Tradiční: No-Body’s Jigg – Mr. Lane’s Magot – Fantomenland – Fig for a Kiss
Anonymní autor/Francesco Barsanti/William McGibbon: The Mad Buckgoat – Lord Abone’s Welcome or Cumbernauld House – Katherine Ogie – Logan Water – The Rocky Road to Dublin

Ensemble I Zeffirelli

Label: Arcantus
Datum vydání: 25. května 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: **/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments