Album týdne Normana Lebrechta: Hudba pro Nové století

Pro svou pravidelnou recenzi si Norman Lebrecht tento týden vybral nové album – Music For a New Century v interpretaci Daniela Hopea, Alexeje Botvinova a New Century Chamber Orchestra.
Daniel Hope (foto Daniel Waldhecker)
Daniel Hope (foto Daniel Waldhecker)

Sanfranciský komorní orchestr New Century letos slaví třicet let. Velmi často objednává nové skladby. To je moc dobře, že? Nicméně záleží, jestli je skladba kvalitní.

Čtyři skladby natočené na této desce nepůsobí ani tak jako kaleidoskop, ale spíše jako výkladní skříň Tesca sestavená umělou inteligencí.

Třetí klavírní koncert Philipa Glasse osciluje mezi dětinskými říkankami a výtahovou muzikou. Mám ke Glassovi vstřícný postoj, ale tohle je jeho nejtriviálnější kus, co jsem za léta slyšel. Třetí věta tohoto koncertu je věnovaná kolegovi, minimalistovi Arvo Pärtovi, který má úplné právo se cítit uražen prázdnotou díla. Koncert trvá dohromady 36 minut – nebo snad hodin, dnů, let.

Dvojkoncert Tana Duna pro housle, klavír, smyčce a bicí obsahuje pár kurtágovských drsností a pentatonických lidových melodií. Sólisty jsou Daniel Hope a Alexej Botvinov. Mísí se tu pohyblivé rytmy s meditativními plochami a to ne úplně nudným způsobem. Finále je potěšitelně klamavé, přechází od bukolické apatie k napjaté, čínské konfrontaci.

Mark-Anthony Turnage, který nikdy neuměl napsat slabou hudební frázi, přispěl třináctiminutovým Lamentem pro housle a smyčcový orchestr, které je vlastně requiem za vše, co jsme ztratili v honbě za virtuální realitou. Pro mé uši je to skvělé útočiště před pádícím okolním světem s nádhernými sóly Daniela Hopea.

Čtrvtá skladba je neoklasická overtura Jakea Heggieho. Nicméně, Heggie to neumí jako Stravinskij. Ta předehra je absolutně na nic.

Turnageho Lamento si určitě poslechněte, zbytek si nechte ujít.

Skladba na Spotify:

Music For a New Century

Philip Glass: Klavírní koncert č. 3
Tan Dun: Dvojkoncert
Mark-Anthony Turnage: Lamento
Jake Heggie: Overture Joyfully

Daniel Hope – housle a umělecký vedoucí
Alexej Botvinov – klavír
New Century Chamber Orchestra

Label: Deutsche Gramophon
Datum vydání: 6. února 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: */*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments