Album týdne Normana Lebrechta: Jak si užít violu, i když ji nemáte rádi

Norman Lebrecht si pro svou pravidelnou recenzi tentokrát vybral nové CD jamajsko-amerického violisty Jordana Baka.
Jordan Bak (foto Titilayo Ayangade)
Jordan Bak (foto Titilayo Ayangade)

Nikdy jsem nebyl příznivcem vtipů o viole. Nástroj, který není ani kočka, ani pes a není potřeba si z něj dělat legraci víc, než třeba z mezzosopranistek nebo basbarytonů. Je tím, čím je – a má své výhody. Ušetří vás skřípavé podrážděnosti houslí a útrpného kvílení nezvládnutého violoncella. Řeknu to na rovinu – violu mám rád.

Tato nahrávka je pozoruhodná svým jedinečným obsahem, jenž sestavil mladý Američan jamajského původu Jordan Bak, který je očividně na vzestupu. Bak začíná tříminutovou skladbou Chant od Jonathana Harveyho, která se pohybuje tam a zpět mezi tonální a netonální kontemplací. Romance od Ralpha Vaughana Williamse, objevená v jeho pozůstalosti, je přesně to, co v dnešní vystresované době potřebuji.

Skladatel Bright Sheng přebásnil jihočínskou lidovou píseň o ženě, která si za svitu měsíce stýská za milencem. Nese název The Stream Flows a je plná intenzivních představ. Augusta Read Thomasová vytvořila už několik dalších verzí své úspěšné písně Song Without Words z roku 2018. Přesto se žádná nevyrovná originálu s violou.

Dvě nejpodstatnější a nejopulentnější skladby na albu jsou dílem britských skladatelů. Violová sonáta Arnolda Baxe z roku 1922 je neuvěřitelně melodická, překypující napůl zapamatovatelnými a možná i původními motivy. Představte si Coplanda a Holsta na venkovské procházce. Závěr je tak naplňující.

Lachrymae: Reflections na píseň Johna Dowlanda od Bejnamina Brittena je zároveň zavádějící i sebeodhalující. Britten použil z Dowlandovy písně pouze úvodní verš – ale tak dokonale přejímá melancholickou perspektivu tudorovského skladatele, až se zdá, jako by byli bratři překlenující dvě alžbětinské epochy. Brittenova erudice, elegance a improvizační kreativita pohánějí tuto skladbu jako rozjetý kamion. Bak má potřebné zkušenosti, aby ji zvládl – a ještě něco navíc: jeho klavírista Richard Uttley je odvážně empatický. Pokud nemáte rádi violu, po poslechu tohoto alba jí budete milovat.

Ukázka na Spotify:

Ukázka na YouTube:

Cantabile: Anthems for Viola

Jonathan Dean Harvey: Chant
Ralph Vaughan Williams: Romanza
Bright Sheng: The Stream Flows
Arnold Edward Trevor Bax: Sonata for Viola and Piano, GP. 251 (I. Molto moderato, II. Allegro energico ma non troppo presto, III. Molto lento)
Augusta Read Thomas: Song Without Words
Benjamin Britten: Lachrymae for viola & piano, Op. 48

Jordan Bak – viola
Richard Uttley – klavír

Label: Delphian
Datum vydání: 26. dubna 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: ****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments