Album týdne Normana Lebrechta: John Luther Adams – The Become Trilogy

Pro dnešní recenzi si britský hudební kritik Norman Lebrecht vybral kolekci tří skladeb Johna Luthera Adamse, které zahrála Seattle Symphony pod taktovkou Ludovica Morlota.
CD: John Luther Adams – The Become Trilogy (zdroj bandcamp.com)

Skladatelé si často pěstují prostřední jména, aby si je nikdo nespletl s podobně pojmenovanými konkurenty. V 18. století bylo Bachů tolik, že si J. S. většinou říkal Sebastian, protože se potřeboval nějak odlišit od té hordy nezajímavých Johannů.

Také operní skladatel John Adams si zabral veškerý prostor, který v hudbě pro jeho jméno existoval, a tak si autor dnes recenzovaného materiálu musel začít říkat Luther, aby si našel své vlastní místo.

A místo si našel docela velké. Adams se po dokončení vysoké školy koncem 70. let odstěhoval na Aljašku, kde pracoval na ochraně životního prostředí. Jeho hudba vyplívá, jak říká, ze „setrvalého poslechu nepatrného rozezvučení severní krajiny.“

Skladba Become Ocean, v podání Seattle Symphony a pod taktovkou dirigenta Ludovica Morlota, mu v roce 2014 vynesla Pulitzerovu cenu a rok poté i cenu Grammy. Tento nový set kromě ní obsahuje také Become Desert a Become River.

Na začátku obrovský orchestr zahraje něco jako úvod Wagnerova Zlata Rýna, jen o dost hlasitěji a pomaleji. Pokud čekáte, že se v následujících 40 minutách něco významného stane, tak jste na omylu. O to se tato hudba nesnaží. Skladatel chce, abychom rozjímali nad střídáním dne a noci, čtyř ročních období, deště a sněhu, nad poťapkáváním divokých zvířat a šustěním listí. V polovině poslechu budete buď velmi, velmi uvolnění nebo stejně jako já budete házet věci o zeď a sprostě nadávat. 

Mezi třemi skladbami na tomto setu není na první poslech velký rozdíl a druhý poslech bych asi nepřežil. Jedna z nich obsahuje sborový part. Adams udělal vše co mohl, aby vystihnul rozložité prázdné prostory severní Ameriky – více netřeba dodat. Já jsem člověk městský. Kdybyste mě někdy přistihli na nějaké otevřené planině, říkejte mi Sebastian.

Ukázka:

John Luther Adams: The Become Trilogy
Ludovic Morlot
Seattle Symphony

Label: Cantaloupe Music
Datum vydání: 25. září 2020

Hodnocení Normana Lebrechta: **/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments