Album týdne Normana Lebrechta: Kožené hudební diverzita na druhý poslech

Jako album týdne si Norman Lebrecht tentokrát vybral nové CD lidových písní Magdaleny Kožené, které natočila s Českou filharmonií.
Magdalena Kožená (zdroj Pentatone, foto Julia Wesely)
Magdalena Kožená (zdroj Pentatone, foto Julia Wesely)

Většina recenzentů si nahrávku poslechne tak maximálně jeden a půl krát, než si udělá názor. Co se mě týče, rád si dávám trochu víc načas. Pokud přetrvávají pochybnosti nebo se nenaplní očekávání, znovu si desku poslechnu třeba po týdnu. Ne vždy to změní mé výhrady a často mám ještě přísnější názor. Ale občas jsem rád, že jsem se vrátil.

Při prvním poslechu čtyř cyklů lidových písní v v orchestraci Bély Bartóka, Luciana Beria, Maurice Ravela a Španěla Xaviera Montsalvage a v podání Magdaleny Kožené mi cosi nesedělo. Kámen úrazu představoval maďarský cyklus. Jako by Kožená mírnila trpkost partitury a drsnost textu u orchestrace z roku 1933, tedy z doby, kdy Bartokův život i svět byly na dně. Česká filharmonie zněla pod vedením jejího manžela neobvykle nesměle. Moje tolerance k její určité sentimentálnosti byla napodruhé vyšší. Ne vždy je nutné při interpretaci hudby akceptovat ducha skladatelovy minulosti.

Cyklus amerických, arménských, francouzských, italských a ázerbájdžánských lidových písní sestavil Berio pro svou manželku Cathy Berberian, Američanku arménského původu s úžasnou hlasovou všestranností. Kožená tlumí napětí a hraje si s orchestrem na schovávanou, její hravost je protikladem misionářské horlivosti Cathy Berberian. Některá instrumentální sóla jsou filigránská.

Ravelovy řecké melodie se nesou svižně, takhle snadno se zpívat jistě nedají. V Montsalvatgeho cyklu Kožená působí jako Carmen v Karibiku. Po druhém poslechu se ukazuje, že toto album je víc než jen součet jeho částí. Přehlídka rozdílných kultur dává naději, že jako lidstvo nejsme tak rozdílní. Kožená je tak přesvědčivá zpěvačka, že přesvědčila i mě.

Album na YouTube:

Folk Songs

Béla Bartók: 5 maďarských lidových písní, BB 108, Sz. 101 (1929, A tömlöcben, Régi keserves, Sárga csikó, csengö rajta, Panasz, Virágéknál ég a világ)
Luciano Berio: Lidové písně (1964, Black Is the Colour, I Wonder as I wander, Loosin yelav, Rossignolet du bois, a la femminisca, La donna ideale, Ballo, Motettu de Tristura, Malurous qu’o uno fenno, Lo fiolairé, Azerbaijan Love Song
Maurice Ravel: 5 oblíbených řeckých melodií (1904–1906, Chanson de la mariée, Là-bas, vers l’eglise, Quel galant m’est comparable, Chanson des cueilleuses de lentisques, Tout gai!
Xavier Montsalvatge: 5 černošských písní (1945, Cuba dentro de un piano, Punto de Habanera, Chévere, Canción de cuna para dormir a un negrito, Canto negro

Magdalena Kožená –mezzosoprán
Česká filharmonie
Sir Simon Rattle – dirigent

Label: Pentatone
Datum vydání: 13. října 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments