Album týdne Normana Lebrechta: Mahler třikrát jinak

Ve své pravidelné recenzi se Norman Lebrecht tentokrát věnuje hned třem novým nahrávkám, které spojuje Mahler – Symfonii č. 2 v provedení Philharmonia Orchestra pod vedením Santtu-Matiase Rouvaliho, Symfonii č. 1, kterou vydala Česká filharmonie pod vedením Semjona Byčkova a nakonec kompletu Mahlerových písní v podání anglické mezzosopranistky Sarah Connollyové.
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)

Přestože mnoho orchestrů v poslední době vydává nahrávky koncertů na vlastních značkách, je je toto odvětví plné nebezpečí. Londýnský Philharmonia Orchestra si pro druhou nahrávku ve vlastní produkci vybral Mahlerovu Symfonii Vzkříšení. Velká chyba. Značku Philharmonia do značné míry definují provedení Mahlera ze šedesátých let pod vedením Otto Klemperera, v čele se strhujícím Vzkříšením. Stále slouží jako standard.

Nejnovější Mahlerovu Druhou diriguje finský hudební ředitel Santtu-Matias Rouvali, zářivý talent, ale s Mahlerem si nerozumí. Úvodní věta je sice o dvě minuty kratší než většina jiných nahrávek, trpí však pomalými tempy a slabou strukturální stavbou. Instrumentální sóla jsou zvýrazněna na úkor textové soudržnosti. Jeden ze dvou pěveckých sólistů si není jistý, kde se má nadechnout. Nemohu se dočkat, až tohle provedení skončí. To se nikdo dirigenta na zkoušce nezeptal, kam si myslí, že to směřuje?

Album na Spotify:

Santtu Conducts Mahler

Gustav Mahler: Symfonie č. 2

Philharmonia Orchestra
Santtu-Matias Rouvali – dirigent

Label: Signum
Datum vydání: 22. září 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: */*****

Cyklus České filharmonie a Semjona Byčkova naštěstí ukazuje, jak by se měl Mahler hrát. První symfonie představuje cestu po předindustriálních lesích a jezerech prokládanou lidskými tragédiemi. V této krajině jsou láska a smrt neoddělitelně spjaty. Aby zobecnil děs mužů a žen, kteří se po pohřbu dítěte zpíjejí tancem, odlehčuje Byčkov klezmerovou melodii v orgii třetí věty. Česká filharmonie by mohla dát každému orchestru na světě mistrovskou lekci v mahlerovských idiomech a zvuk značky Pentatone je křišťálově čistý. Dychtivě očekávám každou další kapitolu tohoto cyklu.

Album na Spotify:

Mahler Symphony No. 1

Gustav Mahler: Symfonie č. 1

Česká filharmonie
Semjon Byčkov – dirigent

Label: Pentatone
Datum vydání: 8. září 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Prvním anglickou kontraaltistkou, která zpívala Mahlera s hlubokým porozuměním, byla Kathleen Ferrier, v těsném závěsu za ní následovaly Janet Bakerová a Alice Cooteová a v poslední době Sarah Connollyová. Všechny jsou skvělé. Connollyové sytý hluboký tón na albu Signum Records zasazuje pět Rückertových písní do údolí stínů – od temnoty v Um Mitternacht po osamělý úsvit v Ich bin der Welt abhanden gekommen. Její provedení Písní o mrtvých dětech jsou až bolestně soucitné a srdcervoucí. Klavírista Joseph Middleton udržuje terapeutickou emocionální rovnováhu. Na tento zážitek nezapomenete.

Album na Spotify:

Mahler Songs

Gustav Mahler: Rückertovy písně (verze pro klavír a hlas)
Gustav Mahler: Písně potulného tovaryše (verze pro klavír a hlas)
Gustav Mahler: Písně o mrtvých dětech (verze pro klavír a hlas)

Sarah Connolly
Joseph Middleton – klavír

Label: Signum Records
Datum vydání: 28. června 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments