Album týdne Normana Lebrechta: Matangi – Outcast

Tento týden se Norman Lebrecht věnuje ve své recenzi nahrávce nizozemského smyčcového kvarteta Matangi: Outcast, která vznikla již v červenci loňského roku.
Matangi Quartet (zdroj Matangi Quartet)
Matangi Quartet (zdroj Matangi Quartet)

U této desky jsem několik týdnů váhal, zda ji vůbec hodnotit. V průběhu mého rozhodování jsem si nahrávku poslechl tolikrát, že se pro mě stala ukazatelem stavu našeho světa ve válkou zmítaném a klimaticky rozvráceném létě roku 2022. Momentálně ji považuji za kandidáta na desku roku.

Matangi je nizozemské smyčcové kvarteto, podnikavé ve výběru skladeb běžně neslýchaných. Album se skládá z děl Alfreda Schnittkeho, Valentina Silvestrova a Dmitrije Šostakoviče – žádné z nich nelze považovat za obskurní nebo (jak hlásá název desky) zavržené. Všichni autoři (navzdory jejich soukromému nesouhlasu s režimem) v Sovětském svazu přežili a obecně se jim dařilo.

Provedenými díly jsou Schnittkeho 3. kvartet z roku 1983, Šostakovičův 8. kvartet z roku 1960 a Silverstrovův 1. kvartet z roku 1974. První dvě skladby nahrál daleko lépe například Kronos Quartet nebo Borodin Quartet. Čím však vyniká toto album, je umístění obou děl před a po introspektivní, klamně vděčné skladbě předního ukrajinského skladatele Silvestrova – člověka, jehož morální integrita prosvítá skrze šero a sklíčenost rozpadajícího se impéria, které obýval.

Silvestrov (nyní uprchlík v Německu) píše hudbu hněvu a útěchy, přičemž tyto emoce se terapeuticky ovlivňují v nedemonstrativních texturách. Matangi dělají z jeho nádherně nenápadného kvartetu mistrovské dílo. Navíc umístěním mezi Schnittkeho a Šostakoviče vytvářejí hudební moment, který patří jak do doby, kdy byly tyto kusy vytvořeny, tak i nepopiratelně do doby současné.

Jejich Schnittke možná postrádá jízlivou hranu skladatelovy kousavé ironie a Šostakovič je pro mé chápání díla až příliš uhlazený. Jsou to ovšem jen drobné výtky. Toto album je mnohem víc než součet jeho částí – je to moderní historie v pohybu.

Ukázka:

Matangi: Outcast

Alfred Schnittke: String Quartet No. 3
Valentin Silvestrov: String Quartet No. 1
Dmitri Shostakovich: String Quartet No. 8

Karsten Kleijer – viola
Daniel Torrico – housle
Arno van der Vuurst – violoncello
Maria-Paula Majoor – housle

Label: PIAS
Datum vydání: 8. dubna 2022

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments