Album týdne Normana Lebrechta: Pochybný Dech světa Johna Luthera Adamse

Tento týden se Norman Lebrecht věnuje ve své recenzi nahrávce skladby Johna Luthera Adamse Sila: The breath of the world.
John Luther Adams (zdroj John Luther Adams)
John Luther Adams (zdroj John Luther Adams)

Někdy beru poslech hudby jako službu veřejnosti – dělám to, aby vy jste nemuseli. Americký skladatel John Luther Adams (*1953) má solidní pověst tvůrce ekologicky popisné hudby meditativní extrospekce. Jeho orchestrální suita Become Ocean získala v roce 2014 Pulitzerovu cenu a na několik týdnů se dostala na první místo v žebříčcích klasické hudby. Došlo to tak daleko, že světoznámý skladatel John Adams, tvůrce opery Nixon v Číně, musel vysvětlovat, že není tento Adams.

Mně osobně se jeho suita líbila. Vyplnila volný prostor někde mezi Johnem Cagem a Gretou Thunbergovou. Byla příjemná a mimořádně dobře napsaná pro celý orchestr a já se těšil, s čím John Luther Adams přijde příště.

Jestli je to tohle, tak to vzdávám. Sila, jak nám bylo řečeno, představuje „vítr a počasí, přírodní síly“. Partitura je napsána pro pět souborů po 16 hudebnících, „rozptýlených doširoka, obklopujících posluchače, kteří se mohou volně pohybovat a objevovat svá individuální poslechová místa“. Jinými slovy, happening. Na nahrávce působí jako zvuková nit, s proměnlivou dynamikou, ale bez výraznější chuti nebo zjistitelných zajímavostí. Nemá formální začátek ani konec. I věčnost se zdá být krátká ve srovnání s touto skladbou.

Budu-li chtít čerstvé povětří, otevřu si okno. Budu-li chtít hudbu, nechám si ujít Johna Luthera Adamse.

Důvodů k obavám je tu však více. Na desce jsou jako výkonní producenti uvedení čtyři módní skladatelé – Michael Gordon, David Lang, Kenny Savelson a Julia Wolfe. Vypadá to jako spiknutí současných amerických skladatelů proti posluchačům.

Ukázka je k dispozici na stránkách vydavatele.

John Luther Adams: Sila – The breath of the world 

Jack Quartet
University of Michigan Department of Chamber Music Musicians
University of Michigan Percussion Ensemble
The Crossing Choir
Donald Nally – dirigent

Label: Cantaloupe Music
Datum vydání: 23. září 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: */*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments