Album týdne Normana Lebrechta: Pohádka – Tales from Prague to Budapest

Ve své pravidelné recenzi se Norman Lebrecht tentokrát věnuje albu „Pohádka – Tales from Prague to Budapest“, které spojuje skladby českých a maďarských skladatelů v podání dvojice britských hudebníků, violoncellistky Laury van der Heijden a klavíristy Jâmse Colemana.

Laura van der Heijden (foto Sam Trench)
Laura van der Heijden (foto Sam Trench)

Češi a Maďaři, dva z nejvíce muzikálně nadaných národů pod sluncem, k sobě mají po hudební stránce téměř stejně daleko jako po stránce jazykové. Čeština patří mezi jazyky slovanské, maďarština mezi ugrofinské. A díla skladatelů pocházejících z obou těchto národů jen velmi zřídka naleznete na programu jednoho koncertu – osobně netuším, proč tomu tak je.

Dvojice britských hudebníků se rozhodla tuto pomyslnou hranici přemostit. Na svém albu střídají hudbu Janáčka s Kodályem a Dvořáka s Andrásem Mihályem. Cellistku Lauru van der Heijden stanice BBC v roce 2012 jmenována Mladou hudebnicí roku a Velšan Jâms Coleman je jí skvělým klavírním partnerem.

Velmi mě v jejich podání zaujala Janáčkova Pohádka a violoncellová úprava jeho houslové sonáty z roku 1914. Bezprostřednost Janáčkovy tvorby mě nikdy nepřestane udivovat, a Lauřino cello v houslové sonátě zní, jako by byla zkomponovaná přímo pro něj.

Kodály se Janáčkovi co se týče fantazie nikdy zcela nevyrovnal – ani ve své slavné Sonátě pro violoncello op. 4. Mihályova skladba pro klavír a cello, zkomponovaná k oslavě Kodályových 80. narozenin, obsahuje pár narážek na dílo jinak chybějícího Bartóka. Myslím si, že Bartók by na tomto albu reprezentoval Maďarsko o dost lépe něž zvolení skladatelé.

Překvapivým vítězem se pro mě stala tříminutová skladba Vítězslavy Kaprálové, neuvěřitelně nadané skladatelky, která zemřela ve Francii v roce 1940 v pouhých pětadvaceti letech. Kdyby hudba byla sport, Maďaři by dokázali sestavit velmi silný tým kolem Dohnányiho, Bartóka a Kodálye, ale Češi mají tolik talentu, že by museli pár fenomenálních skladatelů posadit na lavičku.

CD: Pohádka - Tales from Prague to Budapest (zdroj Chandos Records)
CD: Pohádka – Tales from Prague to Budapest (zdroj Chandos Records)

Pohádka – Tales from Prague to Budapest
Laura van der Heijden – violoncello
Jâms Coleman – klavír

Label: Chandos Records
Datum vydání: 18. února 2022

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments