Album týdne Normana Lebrechta: Proč orchestry ignorují hudební perly? Hrůša a Bamberger Symphoniker

Norman Lebrecht si pro svou pravidelnou recenzi tentokrát vybral nové album Bamberských symfoniků pod vedením Jakuba Hrůši. Sólistou je německý houslista Frank Peter Zimmermann.
Frank Peter Zimmermann (zdroj BIS Records)
Frank Peter Zimmermann (zdroj BIS Records)

Stravinskij dnes není každodenní součástí koncertních programů. S výjimkou baletní hudby dnes už orchestry skladatele – kdysi oslavovaného jako největšího svého století – nepovažují za kasovní tahák a pomalu jej vyřazují z dramaturgie. O správnosti tohoto rozhodnutí lze polemizovat, nikoliv však o důkazech: Kdy naposledy jste slyšeli Symfonii in C?

Jednou z nejkreativnějších kompozic Stravinského neoklasicistního období je Houslový koncert v D dur z roku 1931, který nejenže vznikl na objednávku amerického virtuosa Samuela Dushkina, ale je v něm patrný značný Dushkinův vliv. Německý houslista Frank Peter Zimmermann jej za doprovodu Bamberských symfoniků a Jakuba Hrůši přetváří v zádumčivou pozdně romantickou skladbu plnou stesku po ztraceném mládí, vlasti a sebevědomí. Tiše hraná druhá část, árie má výrazný teskný aspekt. S přehledem jde o nejpromyšlenější interpretaci, jakou jsem za poslední roky slyšel – a také nejsympatičtější.

Co se vám nelíbí na dvou Bartókových houslových rapsodiích z roku 1928? Jsou to skotačivé balkánské folklorní tance. Koncertantní suita Bohuslava Martinů z roku 1944 patří k jeho nejméně hraným dílům a já jsem nadšen, že se s ní mohu seznámit. Hrůša z ní vynáší na světlo bamberskou českou DNA – orchestr založili totiž pováleční čeští uprchlíci – a Zimmermann jí propůjčuje virtuózní lesk. Martinů sní jako Josef v Egyptě a tančí jako sám ďábel. Proč se na taková mistrovská díla zapomíná? Proč si orchestry nevidí dál než na špičku nosu? Mimochodem, poznámky v bookletu (práce Rebeccy Schmid) jsou na dnešní dobu nezvykle informativní a je radost je číst.

Album na Spotify:

Album na YouTube:

Stravinsky, Bartok, Martinu – Works for Violin & Orchestra

Béla Bartók: Rapsodie pro housle a orchestr č. 1, BB94b
Béla Bartók: Rapsodie pro housle a orchestr č. 2, BB96b
Bohuslav Martinů: Koncertantní suita pro housle a orchestr, H276
Igor Stravinskij: Koncert D-dur pro housle a orchestr

Frank Peter Zimmermann – housle
Bamberger Symphoniker
Jan Hrůša – dirigent

Label: BIS
Datum vydání: 12. ledna 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: ***
*

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments