Album týdne Normana Lebrechta: Psychoanalýza bojovného umělce

Pro svou pravidelnou recenzi si Norman Lebrecht tento týden vybral nové album Německé rozhlasového orchestru SWR pod vedením finského dirigenta Pietari Inkinena.

Pietari Inkinen (zdroj Pietari Inkinen)
Pietari Inkinen (zdroj Pietari Inkinen)

Během přestávek mezi covidovými lockdowny, kdy bylo možné hrát pro menší skupinky obecenstva, se hudebníci s velkou vynalézavostí věnovali komorním symfoniím – opomíjenému žánru na pomezí Brahmsova sextetu a Straussovy symfonické básně.

Šostakovič vlastně nikdy žádnou komorní symfonii nenapsal, ale violista a dirigent Rudolf Baršaj rozšířil některé jeho smyčcové kvartety pro svůj Moskevský komorní orchestr a První klavírní koncert je v podstatě koncipován v miniaturním provedení pro smyčcový orchestr, klavír a trubku. Intenzivní výkony na tomto albu byly zaznamenány v Saarbrückenském studiu za přísných bezpečnostních covidových opatření.

Osmý kvartet začíná v tak pohřebně pomalém tempu, že může jít jen o nešikovnost nebo zvrácenost. V průběhu provedení je zřejmé, že pomalost je zamýšlena jako protest, jako odraz skladatelových pocitů a možná i jako reakce covidová omezení. Šostakovič se v roce 1960 svěřil, že osmý kvartet psal jako svůj vlastní nekrolog, protože po smrti si na něj už nikdo nevzpomene. Finský dirigent Pietari Inkinen jeho vztek vystihl dokonale.

První kvartet pochází z roku 1938, kdy se Šostakovič vzpamatovával z hrůzy Stalinových útoků na jeho osobu a hledal způsoby, jak bezpečně vyjádřit svůj odpor k režimu. Pomalost opět dosahuje toho, co drsné smyčce nedokáží vyjádřit.

Klenotem je záznam klavírního koncertu, v němž vystupují Maria Meerovitch a Sergej Nakarjakov, oba ruští exulanti, kteří pečlivě čtou mezi řádky, aby v podstatě poskytli rozsáhlou psychoanalýzu bojovného umělce. Je to možná nejintuitivnější Šostakovič, kterého jsem letos slyšel. 

Shostakovich: Chamber Symphonies & Concerto For Piano, String Orchestra and Trumpet No. 1, Op. 35

Dmitrij Šostakovič: Komorní symfonie č. 1 c moll, op. 110a
Dmitrij Šostakovič: Chamber Symphony in C Major, Op. 49a
Dmitrij Šostakovič: Klavírní koncert č. 1 c moll pro klavír, trubku a smyčce, op. 35

Maria Meerovitch – klavír
Sergej Nakarjakov – trumpeta
Deutsche Radio Philharmonie
Pietari Inkinen – dirigent

Label: SWR Music
Datum vydání: 13. ledna 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: *****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments