Album týdne Normana Lebrechta: Putinův oponent hraje Johna Cage

Ve své pravidelné recenzi tento týden Norman Lebrecht hodnotí nahrávku skladby Four Walls pianisty Alexeje Ljubimova, jejíž autorem je John Cage.
Alexej Ljubimov (zdroj Mezinárodní hudební festival Brno)
Alexej Ljubimov (zdroj Mezinárodní hudební festival Brno)

Když John Cage přijel v létě 1988 do Moskvy, nešlo ani tak o sblížení protikladů, jako o potvrzení proroctví o kulturní dekonstrukci, kterou tento americký bořitel tradičních hodnot dlouho předpovídal. Cage tvořil hudbu tím, že ji rozbíjel, působil zaseknutí desky, říkal interpretům, aby to riskli, a místo zvuku vytvářel ticho. Sovětský svaz byl v posledním roce svého rozpadu ideálním místem pro hlásání takových bláznivých doktrín.

Cage se setkal s mladým klavíristou Alexejem Ljubimovem, který se okamžitě stal jeho apoštolem. „Pili jsme vodku a jedli pampelišky,“ vzpomíná Ljubimov. Nadchla ho skladba Four Walls pro klavír se vstupy hlasu, vytvořená pro balet Merce Cunninghama.

Hudba se vyvíjí jako v transu nepostřehnutelnými stupni do transcendence. Hlas, který se na začátku druhého aktu vzdáleně ozve, sotva naruší statický pocit neurčité pohody, který Cage rozvíjel.

Tato nahrávka skladby Four Walls pochází z nočního festivalového provedení a vynikající Ljubimov ji hraje s pohlcující oddaností. Po chvíli posluchač ztratí pojem o čase a je za tuto ztrátu vděčný. Pomyslné zdi jsou charakterizovány svou nepřítomností. Je to hudba bez prostorových omezení, zcela svobodná zóna, podivuhodná a více než trochu šílená.

John Cage: Four Walls
Alexej Ljubimov – piano
Marianne Pousseur – soprán

Label: Fuga Libera
Datum vydání: 1. července 2022

Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Klavírista Alexej Ljubimov se dostal do mezinárodního povědomí letos v dubnu, kdy jeho moskevský koncert se skladbami ukrajinského skladatele Valentyna Sylvestrova a Franze Schuberta přerušila ruská policie s falešnou záminkou hledání bomby [poznámka redakce].

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments