Album týdne Normana Lebrechta: Resch, Beethoven – Smyčcové kvartety

Jako dnešní Album týdne si Norman Lebrecht CD „Attacca“, na kterém frankfurtský ansámbl Aris Quartett hraje dva smyčcové kvartety – Beethovenův „Razumovský“ kvartet a dílo soudobého skladatele Geralda Resche pod jménem „attacca“, které je Beethovenovou skladbou inspirováno.

Aris Quartett (foto Sophie Wolter)
Aris Quartett (foto Sophie Wolter)

Většina skladeb od neznámých soudobých skladatelů naráží na stejný problém – posluchač netuší, do jakého kontextu má hudbu zasadit. Rakouský skladatel Gerald Resch tento problém obešel tím, že ke svému třetímu smyčcovému kvartetu „attacca“ na této desce připojil Beethovenovo Kvarteto č. 7 „Razumovský“, Op. 59/1. Kontext funguje překvapivě dobře.  

Šestačtyřicetiletý Resch je bývalým hudebním žurnalistou s kořeny ve vídeňské hudební scéně, jak historické, tak moderní. Spolupracuje s různorodými uskupeními, od vídeňských hráčů na historické barokní nástroje Consensis Musicus až po saxofonové kvarteto Aureum. Jeho kvartet “attacca” vznikl z dlouhodobé spolupráce s moderním ansámblem Aris Quartett z Frankfurtu, jedním z nejuznávanějších těles svého druhu.

Resch ve své skladbě cituje Beethovena spíše podprahově než doslovně, ale tyto narážky posluchači pomohou neztratit se na cestě jménem “attacca”, jako neosvětlené milníky podél noční cesty. Toto dílo je temnější než Beethovenův kvartet, ale není to tma hrozivá. Délka dvaadvaceti minut akorát stačí na rozvinutí všech Reschových hudebních nápadů a když skladba skončí, budete toužit po přídavku.

Arisovci pak podají bezstarostnou interpretaci Beethovenova kvarteta, která se naprosto liší od interpretací vystresovaných, mužských hráčů středního věku, se kterými jsem vyrůstal. Je dnes hraní na smyčcové nástroje o tolik jednodušší, nebo se hráči naučili trochu se uvolnit? Pomohla snad vyváženost pohlaví? Ať je důvod jakýkoliv, kvarteto Aris hraje Beethovena s plamenným rozmachem a občas až drzou lhostejností. Až skončí Covid, poslechnu si je naživo. Zatím si alespoň znovu pustím jejich Adagio, které zpívá jak letniční slavík.

Ukázka:

Attacca
Gerald Resch: Smyčcový kvartet č. 3 „attacca“
Ludwig van Beethoven: Smyčcový kvartet č. 7 F dur “Razumovský”, Op. 59, č. 1

Aris Quartett (Anna Katharina Wildermuth – housle, Noémi Zipperling – housle, Caspar Vinzens – viola, Lukas Sieber – violoncello)

Label: Genuin
Datum vydání: 7. května 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments