Album týdne Normana Lebrechta: Reynaldo Hahn – Poèmes & Valses

Norman Lebrecht se tento týden věnuje nové nahrávce klavírní hudby Reynalda Hahna, venezuelsko-francouzského umělce, který je ve světě neprávem proslulý spíše jako milenec Marcela Prousta, než jako skladatel.
Pavel Kolesnikov (foto Eva Vermandel)
Pavel Kolesnikov (foto Eva Vermandel)

Je velká škoda, že Reynaldo Hahn je všeobecně známý hlavně jako milenec Marcela Prousta, a ne díky jeho vlastnímu umění. Románek s Proustem se odehrál v 80. letech 19. století. Hahn po jeho konci však žil dále, až do roku 1947. V první světové válce bojoval v zákopech proti Němcům, v druhé se před nimi jako Žid musel schovávat.

V Paříži složil operu Kupec benátský a populární muzikál Mozart. Ale opravdový talent měl pro kompozici písní a klavírních děl. Jeho klavírní kusy na recenzovaném albu jsou pro mě zcela neznámé – některé z nich byly nahrány vůbec poprvé.

Skladba jménem Erós skrývající se v lesích je přesně taková, jak byste podle názvu čekali, ale jinak je album překvapivě plné nápaditosti a originality. Některá díla připomínají temné scény Schoenbergovy Verklärte Nacht a nevyhnutelnou osudovost Wagnerova Tristana a Isoldy. Co zde nenajdete – a to je Hahnovi ke cti – je jakýkoliv projev sentimentality. Hahnova hudba je plná chytrých příběhů. Ty nejlepší skladby jsou poutavé jako detektivní romány s komisařem Maigretem.

Skladby hraje Pavel Kolesnikov, klavírista ruského původu, který dnes žije v Británii. Místy to trochu přehání s atmosférou, ale když se uvolní, hraje jako mladý Horowitz a je duchaplný jako Rowan Atkinson. Co víc byste chtěli? Toto je nejlepší klavírní album, které jsem za tento rok slyšel.

Ukázky k poslechnutí na stránkách vydavatele.

CD - Hahn: Poèmes & Valses (zdroj Hyperion Records)
CD – Hahn: Poèmes & Valses (zdroj Hyperion Records)

Hahn: Poèmes & Valses
R. Hahn: Le rossignol éperdu
R. Hahn: Premières valses

Pavel Kolesnikov – klavír

Label: Hyperion Records
Datum vydání: 3. červen 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments